Ako vek ovplyvňuje výber matraca

Pri výbere nového matraca nás ovplyvňuje mnoho faktorov, z ktorých jedným z najdôležitejších je vek. Rôzne vekové kategórie volia rôzne typy matracov.

Kritériá pre nový matrac

Vybrať správny matrac nie je len tak. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú vhodnosť matraca. Môžeme sa na ne dívať z rôznych hľadísk:

  • telesné stránky (matrace XXL, extrémne vzdušné matrace pre nadmerne potivých, matrace s predĺženou dĺžkou);
  • životného obdobia (tehotenstvo, dlhodobá nemoc, zdravotné problémy);
  • prevažujúcich aktivít spáča (športovec, ťažko manuálne pracujúci)

a v neposlednom rade taktiež veku. V dospelosti je možné vybrať si matrac podľa vlastného priania, ale než sa tak stane, je potrebné dbať na správnu oporu vyvíjajúcej sa chrbtice a vybrať k tomu vhodný matrac.

Ľudský život z pohľadu výberu matraca

Bábätko

Keď sa narodí nový človiečik, potrebuje nie len veľa starostlivosti, lásky a nehy, ale taktiež bezpečnú postieľku s kvalitným matracom. Vyberajte skôr tuhší matrac (kvôli dostatočnej podpore chrbtice) a prievzdušnu (je nutné zaistiť odvod vlhkosti - pot, sliny, moč). Pre maximálnu hygienu je dobré zvoliť snímateľný a prateľný poťah. Z našej ponuky vám do detskej postieľky odporúčame matrac Mimi.

Teenager

Ani sa nenazdáme a malé roztomilé miminko nám dospeje do puberty. Aj v tomto období je nevyhnutný správny matrac, pretože ľudská chrbtica rastie až do 15-18 rokov. Optimálna je skôr tvrdšia ložná plocha. Anatomické zónovanie zatiaľ nie je potrebné riešiť - väčšina detí sa stále točí a mení polohu spánku, takže by to bolo aj tak zbytočné.

Dospelý

Keď už sme dospelí, máme na výber obrovské množstvo matracov. Môžeme si vybrať podľa telesných parametrov (v ponuke sú aj matrace XXL), tuhosti, priestoru, ktorý máme k dispozícií a často aj finančnej čiastky, ktorú sme ochotní do matraca vraziť. Ďalej sú v ponuke matrace špeciálne vyvinuté pre intenzívny odpočinok, maximálny odvod vlhkosti, prispôsobivosti telu, a pod. Pre partnerov sú do manželskej postele ideálnou voľbou partnerské matrace. Požiadavky na matrac sa samozrejme môžu vekom meniť, preto nie je nič neobvyklé, keď budeme svoj matrac meniť po 7-8 rokoch (hygienická životnosť matraca je dokonca len 5 rokov!).

Senior

S narastajúcim vekom sa líšia aj požiadavky na matrac. Pribúdajú zdravotné problémy a komplikácie s pohybovým aparátom, ktorým dokážu niektoré matrace čiastočne uľaviť. Seniori často volia matrace s vyšší výškou, ktorá uľahčuje vstávanie, s anatomickými zónami, špeciálnym systémom Airforce pre lepší odvod vlhkosti či matrace s masážnou profiláciou pre lepšie prekrvenie pokožky. Pre dlhodobo ležiacich sú vhodné antidekubitné matrace, ktoré zamedzujú vzniku nebezpečných preležanín.