10 tipov, ako sa navždy zbaviť nespavosti

Stáva sa vám niekedy, že celú noc čakáte, kedy sa vám konečne podarí zaspať a zrazu vám zazvoní budík? Trvá vám často dlho, než zaspíte? Nielen, že je prevaľovanie a pozeranie do tmavého stropu nepríjemné, nedostatok spánku je navyše nebezpečný pre vaše zdravie. Nespavosť býva príčinou cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení, ale aj chrípok a prechladnutí. Dáme vám niekoľko tipov, ako nabudúce zaspávať čo najrýchlejšie!

Čo pre lepší spánok robiť cez deň

Neriešte svoju nespavosť, až keď aj večer ľahnete do postele. Predchádzať jej môžete už počas dňa. Stačí si osvojiť niekoľko správnych návykov, a spánok potom príde prirodzene.

1. Cvičte ráno alebo dopoludnia.

Ak chodíte cvičiť večer po práci, môže sa vám potom kvôli tomu horšie zaspávať. Cvičenie by malo skončiť aspoň štyri hodiny pred spaním, ideálne je ale cvičiť po prebudení.

2. V druhej časti dňa sa vyvarujte cukru a kofeínu.

Tieto látky povzbudzujú telo, a ich účinok trvá aj šesť hodín. Určite viete, že keď zjete pred spaním celú čokoládu, spať sa vám vôbec nechce.

3. Cez deň spite krátko.

Ak ste zvyknutí zdriemnuť si aj počas dňa, skúste to len na 15 alebo 20 minút . Mali by ste to ale stihnúť najdlhšie do štvrtej hodiny popoludní, pretože potom už by sa vám večer zaspávalo zle.

4. Nefajčite.

Fajčiari majú podľa lekárov horšiu kvalitu spánku ako nefajčiari.

Ako sa na spánok pripraviť večer

Počítanie ovečiek nefunguje? Skúste to inak:

5. Pred spaním vypnite všetky obrazovky a choďte do postele najlepšie s knihou.
6. Nechoďte spať s plným žalúdkom, nepreháňajte to ani s alkoholom.
7. Zhlboka dýchajte a vyčistite si hlavu.
8. Pridajte si do večerného kúpeľa trochu levandule alebo si uvarte bylinkový čaj.
9. Ak vás v noci budí hluk, spite so štuplami v ušiach.
10. Pred spánkom v spálni vyvetrajte a stlmte alebovypnite kúrenie .

Nič z toho nefunguje? Teraz nezostáva nič iné, než nespavosť konzultovať s lekárom. Ten vám odporučí vhodnú liečbu, či už pomocou liekov alebo terapie.