Ako na sebe spoznať nedostatok spánku?

Spánok je nepostrádateľnou súčasťou života každého z nás. Jeho kvalita ovplyvňuje naše konanie a v neposlednom rade i psychiku a schopnosť osvojiť si nové poznatky a schopnosti.

Ak máte problémy so spánkovou hygienou a s ňou súvisiacim kvalitným spánkom, môžete na sebe po čase spozorovať nespochybniteľné signály hovoriace o vašom telesnom a duševnom vyčerpaní. Ako na sebe poznať nedostatok spánku? Na to sa zameriame v následujúcom článku.

1. Roztržitosť a zabúdlivosť

Snažíte sa dokončiť úlohu pre významného klienta, ale neustále sa zasekávate, odbiehate a nie ste schopní doviezť prácu do finišu? Zabúdate a nemôžete sa sústrediť? „Gratulujeme“, splňujete jeden z prvotných príznakov nedostatku spánku.

2. Nervozita a precitlivelosť

Rozplače vás kreslená rozprávka o ošklivom káčatku alebo správa o chudobných deťoch v Afrike? Za chvíľu ste však nervózni z otázok svojho milovaného dieťatka? Reagujete prehnane a emócie sa vám nedaria udržať na uzde? Tak popremýšľajte, či je váš spánok dostatočný a kvalitný.

3. Kolísanie váhy

S nedostatkom spánku je tradične spojený tiež celý rad fyziologických príznakov. U niekoho sa spánkový deficit prejavuje chudnutím, u niekoho naopak výrazným priberaním na váhe. Nedostatok spánku vyvoláva poruchy metabolizmu glukózy a zmenami prechádza tiež výdajová energetická stránka vášho organizmu.

4. Časté nachladenie

Pokiaľ ste i cez vonkajšie tropické teploty stále zimomraví a nachladení, venujte pozornosť svojmu spánku. Vedecky je dokázané, že ľudia spiaci menej, než 7 hodín majú narušenú obranyschopnosť a sú náchylnejší k virózam.

5. Všetko vám padá z rúk

Tzv. „deň Blbec“ má sem tam každý z nás. Ak by ste ho ale mali sedemkrát do týždňa, tak už je na mieste uvažovať o príčinách svojej nešikovnosti. Áno, tušíte správne – aj v tomto prípade je možné hľadať problém v nekvalitnom alebo nedostatočnom spánku.

Náš tip: Kvalitu spánku výrazne ovplyvňuje výber vhodného matraca a posteľového roštu. Nenechávajte preto nič náhode a skoncujte s vyššie uvedenými príznakmi raz a vždy!