Ako na sebe spoznať nedostatok spánku?

Spánok je nepostrádateľnou súčasťou života každého z nás. Jeho kvalita ovplyvňuje naše konanie a v neposlednom rade i psychiku a schopnosť osvojiť si nové poznatky a schopnosti.

Ak máte problémy so spánkovou hygienou a s ňou súvisiacim kvalitným spánkom, môžete na sebe po čase pozorovať nespochybniteľné signály hovoriace o vašom telesnom a duševnom vyčerpaní. Ako na sebe spoznať nedostatok spánku? Na to sa zameriame v nasledujúcom článku.

1. Roztržitosť a zábudlivosť

Snažíte sa dokončiť úlohu pre významného klienta, ale neustále sa zasekávate, odbiehate a nie ste schopní doviesť prácu do úspešného konca? Zabúdate a nemôžete sa sústrediť? "Gratulujeme", spĺňate jeden z prvotných príznakov nedostatku spánku.

2. Nervozita a precitlivelosť

Rozplače vás kreslená rozprávka o škaredom káčatku alebo správa o chudobných deťoch v Afrike? Za chvíľu ste však nervózny z otázok svojho milovaného alebo milovaných detí? Reagujete prehnane a emócie sa vám nedarí udržať na uzde? Potom popremýšľajte, či je váš spánok dostatočný a kvalitný.

3. Kolísanie váhy

S nedostatkom spánku je tradične spojená aj celá rada fyziologických príznakov. U niekoho sa spánkový deficit prejavuje chudnutím, u niekoho naopak výrazným pribúdaním na váhe. Nedostatok spánku vyvoláva poruchy metabolizmu glukózy a zmenami prechádza tiež výdavková energetická stránka vášho organizmu.

4. Časté nachladnutia

Ak ste aj napriek vonkajšej tropickej teplote stále zimomraví a prechladnutí, venujte pozornosť svojmu spánku. Vedecky je dokázané, že ľudia spiaci menej, ako 7 hodín majú narušenú obranyschopnosť a sú náchylnejší k virózam.

5. Všetko vám padá z rúk

Tzv. "deň blbec" má sem tam každý z nás. Aby ste ho ale mali sedemkrát do týždňa, potom už je na mieste uvažovať o príčinách svojej nešikovnosti. Áno, tušíte správne - aj v tomto prípade je možné hľadať problém v nekvalitnom alebo nedostatočnom spánku.

Náš tip: Kvalitu spánku výrazne ovplyvňuje výber vhodného matraca a posteľového roštu. Nenechávajte preto nič na náhodu a skoncujte s vyššie uvedenými príznakmi raz pre vždy!