4 tipy pre ľahšie zaspávanie

Máte problémy so spánkom ? Trávite často noci prevaľovaním, a nie a nie zaspať? Dáme vám niekoľko rád, čo robiť alebo nerobiť pre to, aby sa vám zaspávalo lepšie a váš spánok bol zároveň hlbší a výdatnejší.

Zaobstarajte si kvalitný matrac a vankúš

Na nepohodlnej posteli sa vám nikdy nebude dobre spať, ani ľahko zaspávať. Investujte teda do kvalitného vybavenia vašej spálne, ktoré vám zaistí zdravý spánok. Výborná voľba je napríklad matrac z lenivej peny a anatomický vankúš.

Naučte sa upokojiť myseľ

Snáď najčastejšou príčinou nespavosti je hlava plná starostí. Veľa ľudí na problémy v práci alebo v osobnom živote myslí najviac práve pred spaním. Nedostatok spánku ale k stresu ešte viac prispieva, preto je lepšie večer jednoducho vypnúť a ísť spať.

Ako na to? Vyskúšajte sústredenie na dych.

  • Sledujte, ako sa vaše telo pomaly nadychuje a dlho vydychuje.
  • S každým výdychom navyše systematicky uvoľňujte jednotlivé časti tela.
  • Spánok po chvíli príde prirodzene sám.

Vyskúšajte bylinky

Urobte si pred spaním bylinkový čaj! Výborná je medovka, harmanček alebo ľubovník. Všetky tieto byliny pôsobia priaznivo na nervovú sústavu, zbavia vás napätia a upokoja prúd vašich myšlienok. Do aromalampy na nočnom stolíku, na kúrenie alebo na vankúš potom nakvapkajte levanduľový olej.

Pred spaním sa vyvarujte kofeínu (aj v podobe čierneho alebo zeleného čaju) a alkoholu. Aj keď po poháriku vína rýchlejšie zaspíte, spánok bude ľahký a prerušovaný.

Dodržujte spánkový režim

Choďte spať každý deň v rovnakom čase. Telo si totiž na nezvyklú dobu zaspávania veľmi zle zvyká. O hodinu skôr alebo aj neskôr, než je u vás bežné, sa vám skrátka dobre zaspávať nebude. V rovnaký čas každý deň aj vstávajte a začínajte deň krátkou rozcvičkou. Zabudnite na dobiehanie spánkového deficitu cez víkend, po prespatej sobote budete ešte viac unavení ako pred tým, a navyše večer nebudete vôbec môcť zaspať!

V skratke predstavujeme ešte ďalšie zaujímavé techniky proti nespavosti:

  • Paradoxné intencie - opakujte si, že za žiadnu cenu nesmiete zaspať, paradoxne zaspíte rýchlejšie
  • Predstava ranného vstávania - pred spaním si predstavte, že sú štyri hodiny ráno, vám práve zazvonil budík a vy by ste dali všetko za to, aby ste ešte chvíľu mohli spať
  • Audioknihy - miesto čítania si púšťajte audioknihy, so zavretými očami a v tme zaspíte oveľa skôr

Tak dobrú noc.