5 tipov, ako na jeseň bojovať s príznakmi alergie a astmy

Stromy plné farebného lístia, púšťanie šarkanov alebo zbieranie gaštanov. Tak vyzerá ideálna jeseň. Toto ročné obdobie si ale neužijú ľudia trpiaci astmou a alergiami. Práve na jeseň sa im totiž príznaky týchto chorôb zhoršujú. Medzi najviac ohrozené skupiny pritom patria deti. Máme pre vás 5 tipov, ako s touto situáciou bojovať.

1) Pravidelne perte posteľné prádlo a závesy


Najčastejšou príčinou alergických reakcií sú na jeseň roztoče, ktoré žijú v každej domácnosti i na pracovisku. Najlepšie sa im darí v teple a vlhku, takže je pre ne začiatok vykurovacej sezóny ideálny. A pretože sa často vyskytujú v posteľnom prádle alebo závesoch, zamerajte svoju pozornosť práve na ne. Odborníci doporučujú prať posteľné prádlo a závesy raz týždenne.

2) Skontrolujte životnosť matraca


Roztoče ale neokupujú len vaše posteľné prádlo. Ideálnym domovom je pre ne váš matrac. V jednom matraci sa ich vyskytuje niekoľko stoviek tisíc až miliónov. Títo škodcovia tiež produkujú výkaly, ktoré vo vašom matraci zostávajú navždy. Preto sa experti zhodujú, že je dobré matrac každých päť rokov meniť. Doprajte preto svojim deťom napríklad matrac Mimi a sebe matrac Color Visco Wellness s maximálnymi hygienickými vlastnosťami.

3) Zaobstarajte si topper


Životnosť matracov predĺžite takzvaným topperom. Ten jednoducho umiestnite na váš matrac, takže zachytí odumretú kožu a tekutiny, ktoré by sa inak každú noc dostali do matraca. Roztoče sa potom tak jednoducho vo vašom matraci nerozmnožia, pretože nebudú mať dostatok živín. Nákupom topperu naviac zvýšite komfort spánku.

4) Zvýšte v dome vlhkosť


Naše dýchacie cesty potrebujú pre správnu funkciu vlhkosť vzduchu medzi 40 a 60 %. Pri mrazivých dňoch, kedy veľa kúrite, ale klesá vlhkosť vzduchu v miestnosti len na 20 %. Sliznica dýchacích ciest je tak suchá a nezachytí sa na nej prach, alergény a iné choroboplodné zárodky. Zvlhčite preto v miestnosti vzduch. Ale pozor! Všetkého s mierou. Príliš vlhké prostredie totiž zase nahráva rozmnožovaniu roztočov.

5) Hýbte sa


Jedným z najčastejších mýtov, ako predchádzať astmatickým záchvatom a alergiám, je, že máte čo najviac obmedziť fyzickú aktivitu, aby ste neboli vyčerpaní. Podľa alergológov je ale dobrá kondícia pre predchádzanie astmatických záchvatov kľúčová. Zdravé telo si totiž s útokmi poradí lepšie než choré.

Pokiaľ sa budete držať našich rád, nemusíte sa vy ani vaše deti alergie báť a môžete si užívať krásy jesene.