7 rád pre dobrý spánok dieťaťa v zime + 1 tajný tip, ktorý vás zachráni v núdzi

Tešili ste sa na usmievavé bábätko a namiesto toho to vaše celé večery len kričí. S každodenným uspávaním vám pomôžu naše rady a tiež sa dozviete, ako moc v zime dieťa obliekať na spanie.

1. Svetre do postieľky nepatria

Čím viac vrstiev, tým lepšie? Úplne to neplatí ani v zime. Ak bábätko spinká doma v postieľke, rozhodne nemusí byť navlečené vo svetri. Práve naopak - ak mu bude horúco, nezaspí. Do postieľky stačí košieľka a dupačky.

2.Vyvetrajte

Miestnosť, v ktorej dieťa spí, neprekurujte. Ideálna je teplota okolo 20 stupňov . Pred spaním krátko vyvetrajte, nech je v spálni čerstvý vzduch.

3.Zaveďte pravidelný režim

Od štvrtého mesiaca je vhodné dieťa navykať na pravidelný režim. Najlepšie je ho ukladať k spánku medzi šiestou a ôsmou hodinou večer. Dávajte pozor, nech dieťa nie je preťažené. Potom nezaspí.

4. Postrážte popoludňajší spánok

Dbajte na to, aby dieťa nechodilo spať popoludní príliš neskoro. O 15 hodine by už malo byť vyspaté. Len tak sa stihne ešte dostatočne vyblázniť a večer dobre zaspí.

5. Zaveďte večerné rituály

Podľa typických rituálov dieťa pozná, že sa blíži čas spánku a upokojí sa. Funguje to však len v prípade, že rituály opakujete pravidelne. Patrí medzi ne napríklad kúpeľ a masáž.

6. Zapnite spotrebiče na časovač

Zatiaľ čo pri popoludňajšom spánku nevadia bežné zvuky domácnosti, večer môžu dieťatko rušiť. Preto sa vyvarujte hlučných činností. Ak napríklad periete na nočný prúd, zapnite časovač, ktorý práčku spustí až za niekoľko hodín.

7. Naklonená plocha je najlepšia

Dôležitý je i správny detský matrac. Dieťa má ležať na mierne naklonenej ploche. Najvhodnejšie je, keď je hlava o 10 centimetrov vyššie ako nohy. Stačí mať polohovací rošt alebo matrac mierne podložiť.

Tip pro núdzové prípady

Dieťa plače na celý dom a vy ho za žiadnu cenu nemôžete utíšiť? Skúste mu pustiť biely šum, ktorý väčšinu detí veľmi rýchlo upokojí. Vraj im pripomína ruchy, ktoré počúvali v maternici.

Vhodné zvuky nájdete napríklad na Youtube pod heslami white noise, womb sound, womb noise, sleep sound.