7 tipov, ako zariadiť detskú izbu, aby za chvíľu neomrzela

Detská izba je pre nápaditých rodičov ideálne miesto, kde sa vyblázniť. Pokiaľ ale nechcete izbu každé dva roky prestavovať, dajte si na to pozor! Deti rastú neskutočne rýchlo a sami viete, že každého pol roka ich baví iná rozprávka, iné hry a to isté bude platiť so zariadením izby. Ako ju teda zariadiť, aby s deťmi držala krok čo najdlhšie bez veľkých úprav?

Investujte do základov, kreativitu predveďte pri doplnkoch

Zariadiť detskú izbičku ako princeznovskú komnatu alebo závodnú dráhu je rovnako krátkozraké ako zariadiť ho "dospelácky", aby v nezmenenej podobe vydržal čo najdlhšie. Rozvrhnite detskú izbu tak, aby s postupom času umožňovala jednoduché premeny a prispôsobovala sa aktuálnym potrebám a záľubám dieťaťa. Nebojte sa investovať do kvalitného vybavenia.

  • Je izbička malá? Využite každý voľný kút s na mieru navrhnutým nábytkom, ktorý zaistí dieťaťu dostatok miesta, na všetko čo potrebuje a bude potrebovať.

Voľte prírodné materiály


Pri vybavení detskej izby viac než kdekoľvek inde platí, že by malo byť odolné, ľahko udržiavateľné a zdravotne nezávadné. Hľadajte vybavenie z prírodných materiálov, bez použitia syntetických a chemických látok.

  • Pre nábytok je najlepšie drevo, pre textílie bavlna, pre podlahu drevo, marmoleum alebo vinyl.

Neutrálne svetlé farby vám uľahčia ďalšiu výzdobu

Deti síce majú rady výrazné farby, pri hraní aj učení ich ale rozptyľujú. Základnú maľbu aj prípadný koberec vyberajte medzi jednoduchými neutrálnymi a svetlými farbami. Výrazne pestré môžu byť doplnky, ktoré ľahko obmeníte. A tu pokojne nechajte deti, nech si vyberú, čo sa im práve páči.

  • Akýkoľvek bláznivý nápad, ktorý váš potomok vymyslí, môžete na stenách realizovať samolepkami. Kreativitu dieťaťa podporí zotierateľná stena alebo čierna tabuľa. 

Rozdeľte izbu do funkčných zón

Pri zariaďovaní izby myslite na to, že by mala mať tri hlavné časti - na spanie, na hranie a na učenie.

  • Ak jednu izbičku zdieľa viac súrodencov, vytvorte každému v rámci možností čo najviac súkromia na spanie, aby sa deti navzájom nerušili.
  • Malým deťom nechajte v izbe čo najviac nezastavaného priestoru, nech sa majú kde hrať.
  • Učeniu vyhraďte miesto s kvalitným stolom a ortopedickou stoličkou. Ak sú deti ešte škôlkou "povinné", odložte toto vybavenie až na dobu nástupu do školy, čím dieťa získa nové miesto pre chystanie domácich úloh.

Nepodceňte posteľ 

Vybaveniu časti izby na spanie venujte špeciálnu pozornosť. Odpočinok a kvalitný spánok je zásadný pre detský vývoj, sústredenie a výsledky v škole. Nepodceňte teda výber kvalitnej postele a matraca. Posteľ môžete kúpiť rastúcu a čas od času vymeniť iba matrac. Malé dieťa ešte toľko neváži, nemusíte sa preto báť investovať do lacnejších modelov. 

Nezabudnite na úložné priestory

Miesta na oblečenie, hračky, knižky alebo veci do školy nie je v detskej izbičke nikdy dosť. Pri vybavovaní to majte na pamäti. Riešení úložných priestorov je nezpočetné množstvo. Každé voľné miesto vám pomôže maximálne využiť šikovný návrh vybavenia na mieru.

  • Bude v izbičke poschodová posteľ? Vytvorte šuplíky pod schodmi. Máte dostatok priestoru? Položte skriňu naležato, aj malé dieťa tak dosiahne na všetky svoje poklady.

Zamyslite sa nad dostatočným osvetlením

Pre hry aj učenie je potreba výkonné osvetlenie, ktoré zbytočne nenamáha a neunavuje oči. Detské dizajnové lustre sú často slabé, preto je lepšie kúpiť neutrálne výkonné svetlo, ktoré bude v izbe nastálo.

Jedno stropné svetlo však v pokoji nestačí! Osvetlenie je potrebné k písaciemu stolu aj k posteli na čítanie, prípadne druhé tlmené k zaspávaniu.