Aké farby podporujú kvalitný spánok?

Zaujíma vás, aké farby sú najlepšie pre vymaľovanie spálne? Prinášame vám prehľad
farieb, ktoré sú ideálne pre ľudský spánok. Farby sú všade okolo nás a je vedecky dokázané, že výrazne ovplyvňujú našu náladu a naše pocity. Spoločnosť Travelodge skúmala vplyv farieb v spálni na priemernú dĺžku ľudského spánku.

Modrá je dobrá

Súťaž medzi farbami, ktoré podporujú ľudský spánok, vyhráva na plnej čiare modrá. V modro vymaľovanej spálni spia ľudia v priemere 7 hodín a 52 minút. Jedná sa o farbu pripomínajúcu more a oblohu. Možno aj preto v nás vyvoláva pocit pokoja. Svetlo modré odtiene navyše navodzujú pocit chladu. To je príjemné hlavne v letných mesiacoch, v zimných mesiacoch ale budete musieť siahnuť po kvalitných prikrývkach. Modrá skvele ladí so svetlým nábytkom a doplnkami. Posteľ s vysokým čelom sa do modrej spálne bude najlepšie hodiť v bielom prevedení.

Prírodná zelená

Ďalšou vhodnou farbou pre spálne je zelená. V miestnosti so zelenými stenami ľudia priemerne spia 7 hodín a 36 minút. Skúsiť môžete sýtejšie a tmavšie odtiene pripomínajúce farby prírody, alebo svieži odtieň hráškovo zelenej. Všetky odtiene zelenej farby v nás vyvolávajú pokoj, pocity bezpečia a prinášajú nám pozitívne naladenie.

Hrejivé farby

Žltá farba je zdrojom optimizmu a radosti a je jednou z najideálnejších farieb do spálne. Vďaka nej môžete spať približne 7 hodín a 40 minút. Hrejivého a radostného spánku dosiahnete aj vďaka oranžovej farbe - v spánku vás udrží 7 hodín a 30 minút.

Zabijaci spánku

Výskum poukázal aj na farby, ktoré sa do spální vôbec Nehodia. Ide o červenú - emocionálne intenzívnu a vášnivú farbu zvyšujúcu krvný tlak a povzbudzujúcu chuť k jedlu. Ideálna nie je ani hnedá. Vôbec najhoršou farbou je potom fialová. Ide totiž o stimulujúcu farbu zvyšujúcu kreativitu a posilňujúcu nočné mory. Podľa výskumu ľudia vo fialovom prostredí spia iba 5 hodín a 56 minút.

Ak váhate nad tým, pre ktorú farbu sa rozhodnúť, skúste nájsť inšpiráciu v ďalšom príspevku. Vhodne zvolená farba spálne v kombinácii s kvalitnou posteľou a matracom vedie k ničím nerušenému zdravému spánku. Vyskúšajte napríklad vzdušný a penový matrac, alebo ortopedický matrac.