Ako bojovať s peľovou alergiou v spálni

Patríte medzi alergikov na peľ? Potom si teraz určite príchod jari príliš neužívate. Nenechajte si ale alergiou znepríjemniť aj váš spánok! Ak v noci neustále kýchate, smrkáte a kašlete, ráno sa vám ľahko vstávať nebude. Poradíme vám, ako zaistiť, aby sa peľ do vašej spálne nedostal a keď už tam je, ako sa ho účinne zbaviť!

Obmedzte vetranie a častejšie perte obliečky

Aby bol spánok výdatný, nesmie byť ničím rušený. Alergikov ale v peľovom období často aj v noci trápia drobné peľové častice. Pritom stačí dodržiavať niekoľko opatrení, aby sa vám do spálne vôbec nedostali!

  • Pri vetraní neotvárajte okná dokorán, zvlášť pri vetre
  • Sprchujte sa tesne pred spaním a každý deň si radšej umývajte vlasy, v ktorých sa peľ tiež drží
  • Nepúšťajte do spálne vašich zvieracích miláčikov, ktorí majú peľ v srsti
  • Utierajte častejšie prach v celom byte a vysávajte koberce i podlahy
  • Vyperte posteľnú bielizeň, plachtu a pyžamo

Vašu posteľ pred peľom ochráni aj pravidelné pranie matracového poťahu, prípadne obstaranie matracového chrániča! Chránič navyše matrac ochráni aj pred nečistotami, ktoré slúžia ako potrava pre roztoče.

Kúpte si matrac vhodný pre alergikov

Ak spíte na starom a preležanom matraci, váš spánok nebudú rušiť len prejavy alergie, ale aj nepohodlie! Matrace staršie ako desať rokov sú naviac plné prachu, roztočov a často aj vlhkosti a plesní, ktoré tiež pôsobia ako agresívne alergény.

Pri zaobstarávaní nového matraca dbajte predovšetkým na jeho priedušnosť! V spánku v posteli prirodzene vzniká vlhkosť, zvlášť v letnom období pri zvýšenom potení. Moderné matrace však zaisťujú správnu cirkuláciu vzduchu, vďaka ktorej sa vlhkosť počas dňa odparí.

Pre alergikov sú najlepšie latexové matrace alebo veľmi vzdušné pružinové matrace. Chybu neurobíte ale ani so studenou alebo lenivou penou, zvlášť ak je doplnená odvetrávacími kanálikmi ako trebárs v prípade matraca FLORA.