Ako sa v tehotenstve pohodlne vyspať?

Spánok v pokročilom tehotenstve môže byť niekedy pekným orieškom. S rastúcim bruškom je totiž stále ťažšie nájsť príjemnú polohu. Prečítajte si, čo môžete urobiť pre vaše pokojné zaspávanie.

Dôkladná príprava

Ešte než sa uložíte na spánok, pripravte si v spálni ideálne podmienky. Miestnosť riadne vyvetrajte, teplotu znížte na menej ako 20 ° C a zatiahnite závesy alebo žalúzie pre dokonalé zatemnenie. Snažte sa aj o psychickú pohodu, ktorá je pre pokojný spánok nevyhnutná. Pomôže vám s ňou meditácia, pohyb na čerstvom vzduchu, zdravá strava a dostatok odpočinku počas dňa.

Najlepšia poloha? Tá, v ktorej je vám dobre

Posledný trimester býva pre nastávajúcu mamičku náročný. Veľkosť bruška už jej nedovolí spať na bruchu a o spaní na chrbte sa vedú početné diskusie. V tejto polohe je totiž utláčaná dolná dutá žila a môže tak dôjsť k priškrteniu krvného obehu. Poloha, v ktorej zaspávame, je polohou, v ktorej potom počas noci trávime najviac času. Skúste sa preto naučiť zaspávať na boku. Nemusíte sa ale báť, ak sa na chrbát pretočíte nevedomky počas spánku. Telo je múdre - keby mu alebo bábätku niečo vadilo, dá vám to najavo. Všeobecne spite hlavne tak, aby vám to bolo pohodlné a cítila ste sa dobre a uvoľnene.

Podložte si hlavu

Pálenie záhy trápi počas tehotenstva mnoho žien. Znepríjemňuje aj zaspávanie, pretože sa v polohe ležmo zhoršuje. Skúste využiť polohovateľné rošty postele alebo si podložiť hlavu vyšším vankúšom.

Čím viac vankúšikov…

Spánok je dôležitý pre matku i bábätko. Ideálne by mal preto byť dlhý a neprerušovaný. Nepohodlie, ktoré tomu bráni v poslednom trimestri, vám pomôžu vyriešiť vankúše navyše. Jeden si môžete vložiť medzi kolená, ďalší vsunúť pod boky a bruško. Uvidíte, že sa vám bude spať oveľa lepšie.

Po príchode bábätka

Po narodení bábätka bude spánok vás dvoch jednou z dôležitých tém. Aby ste vy aj vaše dieťatko mali dosť síl, snažte sa vytvoriť večernú rutinu, na ktorú si dieťa zvykne a bude vedieť, čo má očakávať. Veľmi dôležitý je aj výber kvalitného matraca pre bábätká. Uistite sa tiež, že je drobček vhodne oblečený a nie je mu teplo ani zima.

 

 

miminko
miminko