Ako spí Horst, John alebo Kimiko: Spánkové zvyky vo svete

Spíte v ponožkách? Steliete posteľ každé ráno? Spíte radšej na chrbte alebo na boku? A zaujíma vás, ako je to vo svete? Ukázalo sa, že každý národ má trochu iné spánkové návyky. Spoznajte, ako to vyzerá v spálni typického Američana, Brita alebo Nemca. Možno zistíte, že sme si s niektorým z národov veľmi podobní.

Koľko spánku stačí?

Americká Národná asociácia pre spánok vykonala rozsiahlu anketu ohľadom spánkových zvyklostí. Spýtala sa na ne 1500 ľudí vo veku od 25 do 55 rokov zo šiestich krajín. Štúdia s názvom Medzinárodný prieskum spální odhalila zaujímavé skutočnosti, na ktoré by asi len tak niekto neprišiel.

Prvá vec, na ktorú sa asociácia v ankete pýtala, bola dĺžka spánku v pracovných dňoch. Priemerne toho najviac naspia Mexičania - 7 hodín a 6 minút, o tri minúty menej stačí Kanaďanom, najmenej spánku si doprajú Japonci, len 6 hodín a 22 minút.

Dve tretiny Nemcov potom uvádza, že by na spánok potrebovali viac, Mexičania sú s dĺžkou spánku zo všetkých najspokojnejší (60%).

A ako je to s oblečením a obliečkami?

Posteľ najčastejšie ustieľajú Mexičania, Briti a Nemci (okolo 80%), najlenivejší sú v tomto ohľade Japonci (44%). Raz týždenne alebo častejšie menia obliečky 81% Mexičanov, ale len 40% Japoncov a 22% Nemcov!

Hoci sú Briti známi ako konzervatívny národ, výskum ukázal, že 30% z nich spí nahých. V Spojených štátoch je to 12% a v Nemecku 7%.

Zaujímavé je, že 19 % Kanaďanov chodí spať v ponožkách, Američanov 16% a Britov 7%.

Ďalšie zaujímavosti:

  • 10% ľudí spí s domácim miláčikom
  • 30% Britov pod hlavou potrebuje aspoň tri vankúše, Japoncom stačí jeden
  • Nemci a Japonci nepovažujú levanduľu alebo jazmín za príjemnú vôňu
  • Cez 40% ľudí zaspáva na boku v klbku
  • Tretina Japoncov uvádza, že im povinnosti neumožňujú dostatok spánku
  • Takmer 40% Američanov nevetrá v spálni ani raz týždenne

Spoznávate sa? Myslíte si, že Slováci majú najbližšie k Nemcom? Alebo je v každom z nás polka Japoncov a polka Mexičana? To zistíme, až nejaká agentúra vykoná podobný prieskum aj u nás.