Alergia na roztoče? Neplaťte zbytočne za lieky, zaobstarajte si nový matrac

Liter tekutín. Toľko za jednu noc človek vypotí do matraca. Naviac sa v matracoch zahniezďujú roztoče, baktérie a plesne. Matrace sa tak stávajú živnou pôdou pre alergény, ktoré každú noc vdychujete. Preto je nutné matrac po 5 rokoch vymeniť.


Aj keď to okom nevidíte, vaše matrace sa každú noc plnia odpadom. Či už z vášho tela, alebo od roztočov. Títo osminózni živočíchovia sa zabývajú v matracoch aj v tých najčistejších domácnostiach.

Lôžko zdieľate každú noc s miliónom roztočov


V jednom grame prachu z matraca bežného lôžka sa pritom ukrýva až 15 tisíc týchto malých škodcov. V celom matraci ich pak nájdete stovky tisíc až miliónov. V novom matraci sa zabývajú už za tri mesiace. A domov je to pre ne priamo ideálny.

Človek im totiž každú noc poskytuje potravu. Roztoče sa živia odumretými bunkami, ktoré odpadávajú z kože človeka. A pretože majú dostatok živín, produkujú tiež odpad. Nenápadný živočích pritom dokáže vyprodukovať výkaly o hmotnosti až 200 krát väčšej, než váži sám.

Práve výkaly spojené s prachom v byte spôsobujú u citlivejších ľudí alergickú nádchu, kýchanie či svrbenie. U niekoho dokonca vyvolajú ekzém. Roztoče sú naviac po peli druhou najčastejšou príčinou alergických reakcií.

Lieky na alergiu stoja viac než nový matrac


Pokiaľ sa u vás rozvinie alergia na roztoče, pripravte sa na poriadne výdavky. Čakajíú vás pravidelné návštevy lekára, na ktoré si musíte vo svojom nabitom rozvrhu nájsť čas. Doktor vám naviac na alergiu predpíše lirky, za ktoré ročne zaplatíte i cez 40 eur.

Jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť problémom, je pravidelne meniť matrac. Odborníci sa zhodujú, že hygienická životnosť matracov je 5 rokov. Po uplynutí tejto doby je vhodné rozlúčiť sa so starým matracom i jeho nevítanými hosťami a zaobstarať si nový.

Pokiaľ ste teda kupovali matrac v roku 2010 alebo skôr, je správny čas vybrať nový. Kúpa nového matraca vás pritom výjde lacnejšie než chodenie po doktoroch a doplatky za lieky. Napríklad kvalitný ortopedický matrac Enigma teraz zadovážite v akcii 2 za cenu 1.