Chcete lepšie spať? Dajte si do spálne kvety

Niekto tvrdí, že kvety do spálne nepatria. Údajne nám berú kyslík, ktorý v noci potrebujeme na dýchanie. Iní sú zase ich veľkí zástancovia. Ako to je naozaj? Vysvetlíme vám to!

Nehrozí, že by sme sa běehom spánku udusili

Je nesporné, že rastliny okolo seba potrebujeme. Sú nepostrádateľným estetickým prvkomnašich interiérov, a hlavne čistí vzduch. Pri fotosyntéze, prebiehajúcej za svetla, prijímajú oxid uhličitý, ktorý menia na kyslík. Ten potom dýchame.

V noci je to však inak. Rastliny nemajú svetlo, nemôže prebiehať fotosyntéza, takže vdychujú kyslík a vydychujú oxid uhličitý. Berú nám čistý vzduch, ktorý sami potrebujeme behom spánku. Preto je všeobecne rozšírený názor: nemať v spálni žiadne rastliny. V skutočnosti sa však ničoho báť nemusíme, museli by sme mať miesto spálne arborétum, aby sme sa nemuseli báť o čistý vzduch.

Vyberte si, ktorá sa vám najviac páči

Naša odpoveď na otázku: „Majú rastliny v spálni svoje miesto?“ znie jednoznačne: „ÁNO“. Tým nemáme na mysli len kvetinové dekorácie, vonné aromatické oleje, anatomický vankúš so sójou alebo matraca s poťahom z aloe vera. Do spálne rozhodne patria aj živé izbové rastliny, niektoré dokonca trochu viac, než ostatní - dokážu pomôcť so zdravým spánkom.

  • Svokrin jazyk

Je pravda, že najväčšiu slávu zažila táto rastlina v osemdesiatych rokoch minulého storočia, napriek tomu je stále dosť rozšírená. Zapáči sa vám nie len vďaka nenáročnej starostlivosti, ale taktiež pre jej užitočnú vlastnosť - vdychuje kyslík, takže sa nemusíte báť, že sa vedľa nej v noci udusíte.

  • Aloe Vera

Zázračná rastlina s liečivým gélom, ktorý pomáha hojiť rany. Do spálne sa hodí kvôli výrobe čistého vzduchu aj bez slnečných lúčov. K tomu ešte aj zvyšuje vlhkosť vzduchu, takže je ideálna pre astmatikov a alergikov.

  • Jazmín

Ide o stále zelenú rastlinu s bielymi, výrazne voňajúcimi kvetmi. Už v staroveku vedeli, aké má relaxačné účinky. Potvrdili ich aj súčasné vedecké výskume, ktoré dokázali jeho upokojujúce vlastnosti zvyšujúce kvalitu spánku a zníženie počtu pohnutí behom noci. Okrem toho pomáha tlmiť úzkosť a podráždenie.

  • Banánovník

Banány vám na ňom asi nevyrastú, ale kvapôčku, ktorá zvýši vlhkosť vo vašej spálni, na jeho listoch objavíte každý deň. Je dosť náročný na zalievanie.

  • Levanduľa

Vankúšik naplnený sušenými levanduľovými kvetmi a listami určite poznáte, ale prečo si do spálne nedať priamo celú rastlinu! Jej omamná vôňa upokojuje, privádza hlboký spánok a okrem toho nepustí do spálne žiadnu moľu.