Fakt alebo mýtus? Uvádzame na pravú mieru 8 klebiet kolujúcich o spánku

chrápání

V týždni to zvládnem, cez víkend to dospím! = MÝTUS

Najväčší mýtus o spánku, ktorým neustále ospravedlňujeme sobotné spanie do obeda a to, že cez týždeň nemáme na spánok dosť času, pretože "škola, práca, zábava".
Víkendovým vyspáváním si bohužiaľ prázdnu nádobu nedoplníte. Skôr si koledujete o problém. Striedaním krátkeho spania cez týždeň a dlhého vyspávání cez víkend preťažujete organizmus, ktorý potom nie je schopný stopercentne fungovať. Pre kvalitný spánok je dôležitá pravidelnosť.


8 hodín spánku pre každého, bez rozdielu! = MÝTUS

Vedci aj lekári odporúčajú spať minimálne denne 7 - 8 hodín. Pre niekoho je to ale zbytočne veľa a bez problému si vystačí so 6 hodinami. Ak je to tak, nie je dôvod zostávať v posteli o dve hodiny navyše. Pre kvalitný spánok je dôležité, aby počas neho stihli prebehnúť všetky spánkové cykly.


Nalejte mi pohárik, nech sa mi lepšie spí! = MÝTUS

Je pravda, že po poháriku alkoholu ľahšie zaspíte. Ale to je tak všetko. Lepšie sa nevyspíte. Kvalita spánku sa vďaka vypitému alkoholu znižuje. V noci sa vás čaká častejšie prebúdzanie a ranné vstávanie plné únavy a pocitu nevyspania.


Tesne pred spaním necvičiť! = PRAVDA

Pravidelné cvičenie dlhodobo zlepšuje kvalitu spánku. Poslednú fyzickú aktivitu by ste si ale mali naplánovať najneskôr 3 hodiny pred spánkom. Keby ste sa na posilňovanie vrhli tesne pred spaním do postele, budete zaspávať dlhšie a s kvalitou spánku to tiež bude o niečo horšie.


Tabletka na spanie to istí. = MÝTUS

Ak sa stretávate s nespavosťou, vedzte, že nekontrolovaným prehĺtaním hypnotík sa jej nezbavíte. Počas krátkodobej nespavosti spôsobenej nejakou stresovou udalosťou svoju službu urobia, pomôžu vám zaspať. Pre riešenie chronickej nespavosti sú ale skôr zlým pánom. Po prvé po pár dňoch už nemá rovnaká dávka rovnaký účinok, za druhé si koledujete o závislosť a ďalšie psychické problémy.


Chrápanie ma predsa nezabije! = MÝTUS

Obyčajné chrápanie sa ozýva z väčšiny slovenských spální a zo spánku ruší iba partnera. V niektorých prípadoch ide ale o závažnejší problém, tzv. syndróm spánkového apnoe, kedy opakovane dochádza k zástave pravidelného dýchania. To veľmi namáha srdce, zvyšuje krvný tlak, a tiež riziko infarktu a zo spánku ruší aj vás.


Spím, telo a mozog tiež spí. = MÝTUS

Realita je naopak taká, že spíme, aby telo malo kedy opraviť a obnoviť bunky a vytvoriť nové neurónové spoje v mozgu, to znamená, aby si odpracovalo skoro to najdôležitejšie, čo pre nás robí. Za to, že mu doprajeme kvalitný a dostatočne dlhý spánok, sa nám odvďačí zlepšením koncentrácie, posilnením imunitného systému a spomalením starnutia.


Po obede si dám "dvadsať", práca mi potom pôjde od ruky. = PRAVDA

V dnešnej uponáhľanej dobe majú nárok na popoludňajšie zdriemnutia už len deti v škôlkach. Ak by ste si ho chceli dopriať tiež, budú sa na vás kolegovia v práci pozerať ako na blázna, čo seba aj ostatných okráda o drahocenný odpracovaný čas. Stojte si ale za svojím. Takýchto "dvadsať" minút osvieži nielen telo, ale aj myseľ a pracovný výkon ešte o piatej popoludní bude vyšší ako, keby ste sa o spánok ochudobnili. Pozor si ale dajte na príliš dlhé polihovanie, to by malo opačný efekt.