Hlboký spánok ako zo sci-fi filmu je bližšie realite

Videli ste film Votrelec, Planéta opíc alebo Prometheus, v ktorom ľudia cestovali vesmírom v hlbokom spánku v špeciálnych komorách? Tak prečkali dlhé roky a prekonali obrovské vzdialenosti bez toho, aby ich telo nejako zostarlo. To všetko sú zatiaľ len predstavy autorov science fiction. Veda ale už urobila prvý krok k tomu, ako hlboký spánok uviesť do života.

NASA možno využije hlboký spánok pre cesty na Mars

Človek zatiaľ vo vesmíre najďalej cestoval na Mesiac. Taká cesta trvá pár dní a nie je pre kozmonautov príliš náročná. Pilotovaný let na Mars, ktorý je v poradí úspechov v dobývaní vesmíru na rade, však bude trvať asi 180 dní.

Zásoby jedla a vody na tak dlhú dobu sú veľmi veľkou záťažou, pre ľudí je navyše tak dlhý pobyt v uzavretom priestore psychicky náročný. NASA teda teraz investuje do výskumu využitia dlhodobého hlbokého spánku.

Cieľom je uviesť posádku do tohto stavu:

  • Nižšia telesná teplota
  • Spomalený metabolizmus
  • Stav podobný hibernácii u zvierat trvajúci niekoľko mesiacov

Lekári hibernáciu už vedia navodiť, ale len na týždeň

Uvedenie ľudského tela do umelého spánku, pri ktorom klesá teplota, už pritom funguje. Lekári to zvládnu napríklad pomocou špeciálneho chladiaceho systému, ktorý nosom privádza do tela studený plyn. Zatiaľ to ale vedia len na pár dní, maximálne týždeň.

Pri ceste na Mars tiež bude nutné neustále sledovať telesnú aktivitu spiacich cestujúcich tak, aby ich bolo možné v prípade ohrozeného zdravia zase prebudiť. A to je pre súčasnú vedu zatiaľ veľkou výzvou.

A čo vy? Lákalo by vás prespať pol roka a prebudiť sa na inej planéte, alebo vám stačí pohodlný matrac?