Ideálny partnerský spánok: pravá strana, ľavá strana alebo oddelené postele?

Je lepšie spať spolu v jednej veľkej posteli alebo radšej oddelene? Ktoré lôžko obvykle preferujú ženy a ktoré muži? Než sa rozhodnete, ako to s vašim partnerom vyriešite, zoznámte sa s výhodami a nevýhodami, ktoré spoločný spánok prináša.

Každú noc spokojne bok po boku – pre vás stres či realita?

Mnohí si spoločný život bez jednej veľkej postele nedokážu ani predstaviť. Pres zaspaním sa rozprávať o zážitkoch z celého dňa, pritúliť sa k partnerovi a spokojne zaspávať v náručí... Pre niekoho je to len záber z romantického filmu, pre iného nepostrádateľný rituál.

Každodenné vstávanie a zaspávanie utužuje a prehlbuje vzťah. Ženy sa po boku svojho muža cítia istejšie a bezpečnejšie. A ktorá strana je pre zdravý spánok lepšia? Hovorí sa, že na pravej strane spia pesimisti, na ľavej skôr optimisti.

Čo všetko môže narušiť váš spoločný spánok

Spoločné spanie je síce krásne, ale môže priniesť aj najrôznějšie problémy:

  • Chrápanie, škrípanie zubami či hovorenie zo spánku narušuje spánok druhého partnera.
  • Ak spia partneri na jednom veľkom matraci, pohyb sa roznáša na obe ložné plochy. Pre spokojený partnerský život odporúčame skôr dva samostatné matrace.
  • Tie zároveň riešia aj ďalší problém súvisiaci so spoločným spaním: obľuba rôznej tuhosti matraca. Všeobecne platí, že muži preferujú skôr tvrdšie lôžka a ženy mäkkšie, aj keď samozrejme existujú výnimky, ktoré toto pravidlo rušia. Je zbytočné robiť kompromisy a ustupovať, praktické riešenie sa ponúka v podobe partnerských matracov. Každý ma inak tuhú ložnú plochu, takže si obaja partneri vyberú tú, ktorá im vyhovuje. Len otočením tak získajú dve rozdielne tuhosti matracov vedľa seba, bez toho aby vznikol nepraktický výškový rozdiel.
  • Veľký problém môže nastať v prípade, že jeden z partnerov je nočná sova a druhý ranné vtáča, alebo ak partneri vstávajú v rozdielnu hodinu. Pohyb v spálni môže narušiť pokojný spánok toho druhého.

Problémy rozhodne nepodceňujte

Aj keď sa na prvý pohľad zdajú byť tieto problémy malicherné, pri dlhodobom trvaní môžu podstatne narušiť zdravý spánok a viesť k vážnym poruchám. Častým riešením je spanie v oddelených miestnostiach a navštevovanie partnerov len pre milostné hrátky, rozprávanie alebo maznanie.

Ak sa niektorý z uvedených problémov týka aj vás, nebojte sa o ňom povedať svojmu partnerovi, všetko sa dá vyriešiť. Nemusíte sa hneď sťahovať do inej miestnosti, ale zdravý a pohodlný spánok si nenechajte vziať.