Japonka, ktorá patrí k 100 najvplyvnejším ľuďom, radí ako na čistú domácnosť

Neporiadok má jednu nepríjemnú vlastnosť - zdanlivo sa vytvára sám od seba. V nasledujúcom článku vám preto poradíme, ako s ním efektívne bojovať. Zbavte sa zbytočností, používajte moderné čističe a vetrajte matrace.

Vyhádžte nepotrebné veci

Už ste počuli o Japonke Marii Kondo? Vlani ju časopis Time zaradil do zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Marie Kondo nenašla liek na rakovinu a ani nie je šéfka IT firmy - venuje sa "len" upratovaniu.

Jej kniha Zázračné upratovanie inšpirovala milióny ľudí po celom svete a pomohla im zbaviť sa neporiadku v ich domovoch. Základom je myšlienka, že keď máte menej vecí, máte aj menej upratovania.

Kľúčom tejto metódy je vyhodiť všetky veci, ktoré vám neprinášajú radosť. Možno to znie bláznivo, ale ruku na srdce - naozaj znosíte všetkých 17 tričiek s dlhým rukávom? Keď podrobíte obsah svojej skrine podrobnejšiemu prieskumu, zistíte, že rovnakú časť z nich vôbec nenosíte a len vám zaberajú miesto.

Moderné čističe odpudzují špinu

Prácu vám ušetria aj šikovné vychytávky. Nábytok skúste utierať špeciálnymi vlhčenými obrúskami. Výrobcovia sľubujú, že sa špina nebude na povrchy chytať tak rýchlo.

Samozrejmosťou sú rohožky, ktoré zachytia nečistoty, ešte než ich prinesiete do bytu. Priebežne kontrolujte stav rohožky, pošliapanú vyhoďte a kúpte si novú. Nie je to veľká investícia, najlacnejšia rohožka stojí okolo 1€.

Nenápadné miesta, kde je veľa špiny

Pomocou predchádzajúcich typov sa zbavíte viditeľného neporiadku. Nezabúdajte však, že skutočne čistú domácnosť budete mať len vtedy, keď si "posvietite" aj na nečistoty, ktoré nie sú na prvý pohľad vidieť.

Týka sa to napríklad práve matracov. Spíte na nich každý deň, ale kedy naposledy ste prali ich poťah? Kvalitné matrace ako napríklad Color Visco Wellness majú poťah, ktorý sa dá rozdeliť na 2 časti a prať v práčke.

Matrac pravidelne otáčajte a kontrolujte, či nezačal plesnivieť. Na jar dajte za suchého počasia matrac vyvetrať. Pre jeho lepšiu ochranu si môžete zaobstarať krycí topper.