Jarné upratovanie spálne! Na ktoré veci si rozhodne dajte pozor?

ložnice3

Jarná očista spálne

  • Okná

Zbavte sa nánosu prachu a nečistôt, ktoré nelichotia žiadnemu oknu. Nechajte prežiariť každučký centimeter miestnosti, nech si môžete vychutnať jar nielen vonku v prírode.

Náš tip: Ak u umývania okien nepoužívate stierku na sklo, je tá najvhodnejšia chvíľa si ju obstarať. Stierkou jedným ťahom zbavíte okno nepotrebnej vrstvy vody a saponátu. Uľahčí vám prácu a nemusíte zbesilo a donekonečna leštiť, ibažeby ste si umývanie okien užívali miesto fitka.😊  

  • Záclony, závesy, žalúzie

Textilné záclony a závesy vyperte a zaveste ich späť na okno ešte mokré. Zafunguje ako skvelý zvlhčovač vzduchu a nemusíte sa trápiť s naparovaním a žehlením. Opatrní buďte pri mohutných a ťažkých závesoch! Tie nechajte najprv preschnúť. Riskovali by ste, že by garniže pod ťarchou mokrých tkanín nevydržali.

Žalúzie dôkladne očistite z oboch strán! Ak zmyjete len povrchovú vrstvu nečistôt, riskujete, že sa žalúzie k sebe po uschnutí prilepia a nebudú spolupracovať, tak ako by ste si priali. Pozornosť venujte samozrejme i okenným parapetom a prípadným pavučinám.

  • Posteľ

Do upratovania svojho lôžka sa tentoraz pustite svedomitejšie než u bežného prezliekania obliečok. Je to kus nábytku, ktorý využívate v celom byte každý deň a špiníte ho teda každý deň. V matraci sa hromadia okrem prachu aj škodlivé mikroorganizmy a zvyšky kože, ktoré sú skvelou potravou pre baktérie.

Celý matrac z oboch strán vysajte hubicou od vysávača. Budete možno prekvapení, ako matrac naraz ožije. Vlhkou handrou namočenou v horúcej vode očistite matrac (opäť z oboch strán) a nechajte ho poriadne vyschnúť, ideálne vonku alebo v bezprostrednej blízkosti okna. Očistite tiež rám postele.

Pohodlným ochranným riešením, ktoré vám dôkladné čistenie matraca uľahčí je použitie topperu na matrace. Poťah krycieho matraca je totiž prateľný v práčke.

  • Koberce

Rovnako ako v matraci sa aj v kobercoch zhromažďujú rôzni škodcovia. Vyklepanie či vysatie postačí počas bežného a pravidelného upratovania. Občas je ale nevyhnutné mokré čistenie a počas jarného upratovania naň máte vhodnú príležitosť. Zistite si možnosti údržby svojich kobercov u výrobcu. Údržba sa líši podľa materiálu a typu koberca.  

  • Šatník

Nezabudnite ani na šatníkovú skriňu a zbavte sa nenosených kúskov. Riaďte sa skvelým pravidlom "jedného roka". Nemali ste na sebe daný kúsok dlhšie než uvedenú dobu? Preč s ním! Dôverne známe tvrdenie "do toho schudnem", "to sa bude ešte hodiť" a podobne si naozaj nepripúšťajte. Takéto argumenty sú obyčajným prešľapovaním z miesta na miesto.

Urobte priestor novým veciam (nielen oblečenie). Odložené oblečenie môžete darovať charitatívnym organizáciám a urobíte tak zároveň krásnu a zmysluplnú vec. Vaše oblečenie nemusí v žiadnom prípade prísť nazmar. A s tým už sa vám bude triediť oblečenie oveľa lepšie, nemyslíte?

Náš tip: Veľmi užitočné bude tiež vytriedenie a vyradenie starých nepotrebných papierov a dokumentov, ktoré máme tendenciu hromadiť niekde schované v škatuliach. Nezabúdajte, že sa nejedná len o poriadok v papieroch, ale predovšetkým o filtrovanie a utriedenie vašich myšlienok.

  • Dekorácie

Všetky prvky pripomínajúce zimné obdobie odstráňte a schovajte. Môžu to byť rôzne sušené kvety či zimné symboly. Zasaďte čerstvé kvety a bylinky. Jar privítate tiež žiarivými farbami doplnkov i textílií.