Je osem, ideme spať! Deti potrebujú spánkovú rutinu

Vedci sa opýtali 10 000 matiek z celého sveta na spánkový režim ich detí. A výsledok potvrdil to, čo všetci dávno vieme - deťom svedčí pravidelný poriadok.

Do výskumu vplyvu pravidelného nočného režimu na kvalitu spánku u detí do 6 rokov sa pustili vedci z americkej Saint Josephs University. V čele stála profesorka Jodi Mindell, ktorá má pre všetkých rodičov jednoduchý odkaz: Čím skôr zavediete spánkovú rutinu, tým lepšie bude vaše dieťa spať.

Výsledky výskumu totiž jasne preukázali, že deti s pravidelným spánkovým režimom lepšie spia. To ale nie je jediná výhoda, ktorá z pravidelného ukladania detí do postieľok plynie:

  • Skracuje sa doba, po ktorú nemôžu zaspať.
  • V noci sa menej budia.
  • Ráno dlhšie spia.
  • Cez deň menej hnevajú.

Obzvlášť zaujímavý je posledný fakt. Spojitosť medzi nepravidelným spánkom a poruchami správania je ale naporúdzi - kto z nás nie je protivný, keď sa zle alebo málo vyspí?

Robíte to nielen pre dieťa, ale aj pre seba

  Pravidelným spánkovým režimom teda získate množstvo výhod nielen pre dieťa, ale aj pre seba a svoje okolie. Nenechajte sa preto odradiť počiatočným bojom a trvajte na tom, aby bol potomok v posteli vždy v rovnakom čase.

Nebude to dlho trvať a z bojov sa stane rutina. Keď ju ešte podporíte rituálmi ako je večerné kúpanie a čítanie rozprávok, organizmus dieťaťa sa rýchlo nastaví na pravidelný spánkový režim.

Začnite preto čo najskôr - navyše ďalšia štúdia preukázala, že kvalitný spánok v mladosti zaručuje dobrú pamäť a bystré zmysly v dospelosti.

Polovica rodičov má ešte čo zlepšovať

Hoci sú výhody značné, 50% detí z celého sveta spánkovú rutinu nemá. Zdá sa vám to veľa? Prieskum prebiehal v Ázii, Amerike, Európe i Austrálii a vedci výslovne uviedli, že sú výsledky univerzálne platné. Nedá sa teda povedať, že by matky v Japonsku ukladali svoje deti k spánku pravidelnejšie než napríklad kanadské a naopak.

Môžete sa presvedčiť sami. Štúdia vyšla v odbornom časopise Sleep a informoval o nej aj server Tech Times.