Jogou k lepšiemu spánku! - 1. diel

Pripravili sme si pre vás 3 dielny miniseriál o joge a jej blahodarnom vplyve na spánok a na celkové zdravie tela i ducha. V 1. diele si vysvetlíme, čo vlastne znamená joga a ako ovplyvňuje váš spánok. Pravidelným cvičením vplávate počas večerného jógovania do priestoru harmónie a uvoľnenia, takže následné zaspávanie a snívanie sa pre vás stane doslova prekrásnym rituálom.

Princípy jogy

Jóga je oveľa viac ako obyčajný štýl cvičenia. Filozofia jogy je veľmi obsiahla a mohli by sme jej venovať pokojne celý článok. My sa však budeme venovať jej liečebnej schopnosti pri problémoch s nespavosťou či nepokojným a prerušovaným spánkom.

Počas jogy sa vykonávajú rôzne pozície (asány) a každý z nich má hlboký význam pre telo (orgány a svaly) i dušu (energiu). Môžeme teda veľmi zjednodušene konštatovať, že ide o prepojenie a zjednotenie ľudskej bytosti v oboch rovinách.

Základom pravého jógovania je študovanie a následné aplikovanie jej teórie. Pochopením jej filozofie sa pre vás nestane jóga jednoduchým cvičením, ale súčasťou života. Doslova vám zmení život! Budete vyrovnanejší, naučíte sa "spomaliť". Nečudujte sa, keď postupne zmeníte stravovacie návyky, myslenie i názory.

Neobávajte sa, cieľom jogy je dosiahnutie životnej harmónie, takže by ste sa skôr naopak mali radovať z svojej novej cesty. A aj keby vám život nemenila, načerpáte s ňou veľa fyzických benefitov. Doprajete telu zdravý pohyb! Jóga je tiež skvelým parťákom pri detoxikácii a chudnutí.

Vplyv na spánok

Kvalitným dýchaním a vykonávaním jogových pozícií prijmete do tela viac kyslíka a stimulujete tak mozog a celý nervový systém. Zbavíte sa toxínov, oživíte svoje bunky a vaša pokožka bude mladistvejšia.

Intenzívnym cvičením umožní najmä zvýšenie prekrvenia spánkového centra v mozgu. Zlepšíte kvalitu spánku, takže vás príjemne prekvapí, že vám bude stačiť tráviť v posteli výrazne kratšiu dobu a prestane vám vadiť ranné vstávanie. :-)

Základom kvalitného a neprerušovaného spánku je, aby ste zaspávali s čistou hlavou a pozitívnym myslením. Ruku na srdce, koľko takých zaspávacích momentov ste zažili počas posledných týždňov? Relaxačné asány odbúravajú únavu, znížia stres a napätie. Pravidelným cvičením uvediete váš spánkový cyklus opäť do normálu!

S udržiavaním pravidelnosti spánku vám pomôže aj dodržiavanie rituálov spánkovej hygieny. Líhajte a vstávajte v rovnakom čase, jedzte večer ľahké jedlá, ktoré vás nebudú počas noci budiť, počúvajte relaxačnú hudbu alebo si užívajte vôňu esenciálnych olejov v aróma difuzére.

V budúcom diele si povieme, ako správne a účinne dýchať a predstavíme vám asány, ktoré sú najefektívnejšie pri boji s nespavosťou.