Miláčikovia v spálni upokojujú, ale môžu tiež rušiť

Zaspávate, na bruchu vám spokojne pradia mačka alebo na nohách spí pes stočený do klbka ... Veľa majiteľov domácich maznáčikov si už spanie bez svojho štvornohého kamaráta nevie predstaviť. Ale už sa vám niekedy stalo, že ste sa kvôli štekaniu alebo mňaukaniu nevyspali? Vedci zistili, že '''čím ďalej viac ľudí nemôže spať''' kvôli svojim domácim miláčikom. Poradíme vám, ako sa nestať jedným z nich.

Spať so zvieratami - áno či nie?

Americkí vedci dokázali, že spoločnosť zvierat má pozitívny vplyv na naše zdravie a psychickú pohodu. Ľudia s domácimi miláčikmi majú nižší krvný tlak i hladinu cholesterolu, viac sa hýbu a necítia sa toľko skleslo a osamelo.

Lekári však upozorňujú, že majitelia zvierat by pre zachovanie svojho zdravia mali dodržiavať určité zásady, ako je časté umývanie rúk alebo pravidelné prehliadky zvieraťa u veterinára.

A čo zviera v posteli? Asi polovica Američanov priznáva, že s nimi mačka alebo pes občas spí. Lekári však pred spánkom s domácimi miláčikmi varujú.

Hlavné riziká sú:

  • Vznik alebo zhoršenie alergie
  • Možný prenos niektorých chorôb (Chagasova choroba, besnota, toxoplazmóza)
  • Rušenie zo spánku

Kto však netrpí alergiou a chodí so svojím miláčikom pravidelne k veterinárovi, môže s ním v pokoji aj spať.

Chráňte svoj nerušený spánok aj svoju matrac

Štúdia z roku 2013 ukazuje, že každého desiateho majiteľa domáceho zvieraťa budí zviera zo spania, najčastejšie štekaním alebo mňaukaním. Ak navyše maznáčik spí s majiteľom v posteli, ruší ho aj chrápaním, vrtením alebo kopaním.

Ak sa vám niekedy stáva, že vás pes alebo mačka prebudí, zvážte, či mu na noc nezakázať prístup do vašej spálne. Prospejete tak sami sebe, prípadne aj vášmu partnerovi.

A ak sa maznáčika v posteli nechcete vzdať, chráňte aspoň svoj matrac. Psie a mačacie chlpy alebo prípadné mláčky sú nečistoty, ktoré prispievajú k množeniu roztočov. Kúpte si teda matracový chránič, ktorý neprepustí vodu, ale zároveň nebráni cirkulácii vzduchu.