Námesačnosť. Dá sa vyliečiť?

Trpíte námesačnosťou? Nie je potrebné sa znepokojovať, jedná sa o celkom bežnú poruchu spánku. Ak sa chcete dozvedieť, koho najviac postihuje, prečo vôbec vzniká a ako sa dá či nedá vyliečiť, čítajte ďalej...

Snáď každý už v noci zažil niečo, čo si ráno nepamätal – či už sa jednalo o chodenie na záchod, vstávanie z postele, prechádzanie sa po byte apod. Pre mnohých z nás to bol nepríjemný pocit, keď sme nemali kontrolu nad svojim konaním, a ani sme to nemohli ovplyvniť. Rovnaký pocit majú ľudia, ktorí trpia námesačnosťou. Jedná sa o poruchu spánku, ktorá sa lekársky nazýva „somnambulizmus“. Stav vedomia v stave spánku sa strieda so stavom bdenia.

Ako sa prejavuje?

Najčastejšie sa objavuje v prvnej tretine spánku, vo fázi NREM, kedy sa nám nesnívajú sny. Prejavuje sa tak, že spiaci človek si sadne na posteľ, a potom často aj vstane. Obvykle vyráža na záchod, do špajzi alebo za dvere bytu. Jeho tvár je strnulá, vedomie a motorika je na nízkej úrovni.

V tejto chvíli nemá zmysel s námesačníkom nijak komunikovať alebo dokonca pokúšať sa ho zobudiť. Mohlo by to byť aj riskantné, pretože niektorí jedinci reagujú na vyrušenie obranou. Aj keby sa nám to podarilo, námesačník bude rovnako dezorientovaný a zmätený. Istejšie je zaviesť ho späť do postele a poprípade ho ukľudniť. Ráno si obvykle nič nepamätá.

Koho najviac postihuje?

Námesačnosť sa najčastejšie vyskytuje u detí, najintenzívnejšie okolo dvanácteho roku. V dospelosti sa ich prejavy zmiernia alebo vymiznú úplne. Není třeba se nijak znepokojovat, nejedná se o vážné onemocnění. Pouze je potřeba kvůli nebezpečí úrazu odstranit nebezpečné a ostré předměty a uzamknout dveře na balkon a z bytu. Jinak by se mohlo stát, že vyjdete z bytu bez klíčů a budete čekat až do rána, než sa váš spolubývajúci vráti z nočnej smeny.

Prečo vzniká?

Vedci stále vedú dohady a nepoznajú presný dôvod vzniku námesačnosti. Zhruba z 30% za to môže genetika. Podľa niektorých zahraničných štúdií je dôsledkom nedostatku spánku, nadmerného užívania alkoholu alebo zvýšeného stresu. Častejšie sa námesačnosť objavuje u ľudí, ktorí trávia hodne času na pracovných cestách. Tu ešte k všetkému hrá veľkú rolu neznáme prostredie, únava, nepravidelný spánkový režim a psychické vypätie.

Ako sa dá vyliečiť?

Lekári nedoporučujú námesačnosť nijak zvlášť liečiť, väčšinou v dospelosti odznie sama. Pre zníženie jej výskytu sa všeobecne doporučuje dostatočný a kvalitný spánok, odpočinok, relaxácia a meditácia.

Pokiaľ sa prejavy námesačnosti opakujú častejšie alebo sa naopak prvýkrát objavia až v dospelosti, je to vhodné konzultovať s lekárom. Môže sa jednať o príznaky vážnejšieho neurologického ochorenia.