Nechaj ma ešte spať, mami, veď mám prázdniny!

Hurá, voľno! S týmto výkrikom a vysvedčením v ruke utekajú deti posledný júnový deň zo školy a tešia sa na dva mesiace prázdnin. Rodičia by sa ale mali postarať o to, aby voľný režim nenastal aj v oblasti spánku. Takže žiadne ponocovanie a ranné vyspávánie!

Každé dieťa potrebuje pravidelne a kvalitne spať. Avšak čo dieťa, to iné spánkové návyky a potreby. Koniec koncov dospelí na tom nie sú inak - zatiaľ čo vám stačí napríklad 6 hodín, kamarátka je bez 8 prespatých hodín nepoužiteľná. Čo ale na potrebnú dobu spánku u detí hovoria odborníci?

  • Bábätká od 1 do 12 mesiacov by mali spať 14-15 hodín denne.
  • Batoľatá od 1 roka do 3 rokov potrebujú 12-14 hodín spánku.
  • Deťom od 3 do 6 rokov sa odporúča 10-12 hodín spánku denne.
  • Školáci od 7 do 12 rokov by mali spať 10-11 hodín.

V dnešnom článku sa zameriame práve na školákov. Kým cez rok je totiž možné ich spánkový režim ustrážiť, cez prázdniny sa to zdá takmer nemožné. Úloha znie ale jasne: nepoľaviť.

Narušením spánkového režimu dieťaťu škodíte

Ak cez prázdniny poľavíte a necháte dieťa spať, ako sa mu zapáči, rozhodne mu tým neprospejete. Pravidelný spánok je totiž potrebný pre zdravý vývoj, regeneráciu tela aj ukladanie nových informácií do dlhodobej pamäte.

Samozrejme netvrdíme, že by ste mali dieťa cez prázdniny budiť ako do školy. Denný rytmus voľnu prispôsobte, o to starostlivejšie ho ale dodržujte. S blížiacim sa 1. septembrom potom dieťa opäť pomaly zvykajte na školský režim.

Cez leto môžete skúsiť aj našich 5 rád, ktoré vám s dodržaním pravidelnosti detského spánku pomôžu.

1. Dajte dieťa do tábora

K táborom neodmysliteľne patrí budíček, poludňajší kľud a večierka. Deti sa navyše cez deň unavia fyzickou aktivitou, takže v noci spia tvrdo a ich spánok je kvalitný.

2. Zaveďte poobedňajší kľud

Popoludňajší kľud je vôbec skvelá vec. Ak dieťa nechce spať, nenúťte ho, ale rozhodne trvajte na minimálne hodinovom odpočinku. Prezerajte si s ním knižku alebo pustite rozprávku. Počas popoludňajšieho pokoja by dieťa malo byť doma - nebude ho rozptyľovať toľko vecí ako vonku a navyše ho uchránite pred silným poludňajším slnkom.

3. Trvajte na spánkových rituáloch

Ak počas školského roka dieťa okúpete a potom mu čítate, dodržujte tento rituál aj cez prázdniny. Pre detský organizmus funguje spánkový rituál ako signál, že sa má pripraviť na spánok.

4. Nedovoľte cez prázdniny viac televízie alebo počítača

Je dokázané, že žiariace obrazovky znižujú kvalitu spánku. Väčšina mamičiek tiež vie, že dostať dieťa od televízie či počítačovej hry vyžaduje tvrdé vyjednávanie, ktoré obe strany stresuje.

5. Zoznámte babičky s denným režimom dieťaťa

Ak dáte dieťa na týždeň k babičke, tete či inému príbuznému, máte istotu, že sa bude mať ako v bavlnke. Obzvlášť babičky svoje vnúčatká rady rozmaznávajú a dovolia im kde čo. Vysvetlite im preto vopred, ako je dôležité dbať na pravidelný spánkový rytmus. Určite to pochopia a vyjdú vám v ústrety.