Pozor na 7 dôsledkov nespavosti! Škodia zdraviu aj vzťahom.

Prevaľujete sa a nemôžete zaspať. Táto situácia sa opakuje každý večer. Napriek tomu, že sa nespavosť môže zdať ako banálny problém, má závažné dôsledky.

1. Zabúdanie

Nedostatok kvalitného spánku zhoršuje krátkodobú pamäť. Preto sa nečudujte, keď nemôžete nájsť kľúče, alebo zabudnete, čo nakúpiť v obchode.

2. Priberanie

V spánku telo odpočíva a získava silu na nasledujúci deň. Ak táto energia chýba, snaží sa ju organizmus doplniť inak - z jedla. Preto sa vám toho sníva oveľa viac než v dni, kedy ste vyspatí.

3. Riziko diabetu

Nedostatok spánku má negatívny vplyv aj na endokrinný systém. Môže viesť a ku zníženiu tolerancie glukózy, od ktorej je to už len krok k cukrovke druhého typu.

4. Náladovosť

Ďalším dôsledkom nespavosti je náladovosť a podráždenosť. Stačí maličkosť a necháte sa vyprovokovať ku hádke. Tento stav teda medziľudským vzťahom rozhodne neprospieva.

5. Starnutie

Poznáte príslovie: "Vyspať sa doružova?" Práve behom spánku sa pleť regeneruje. Ak si tento odpočinok nedoprajete, budete starnúť rýchlejšie.

6. Nepozornosť

Nevyspatí ľudia majú problém udržať pozornosť. Preto sa u nich zvyšuje riziko nehôd. Napríklad u dôchodcov, ktorí zle spia je o 90% vyššia pravdepodobnosť pádu než u ich zdravých vrstovníkov.

7. Depresia

Ľudia so zlým spánkom omnoho častejšie trpia psychickými poruchami a najmä depresiou. Napriek tomu, že sa to na prvý pohľad nezdá, dlhodobá depresia patrí medzi závažné ochorenia a môže skrátiť život aj o niekoľko rokov.

Kvalitné matrace sú dôležité

Jednou z príčin nespavosti môže byť nekvalitný matrac. Obstarajte si nový, ktorý spĺňa vysoké ortopedické nároky. Vyskúšajte napríklad matrac COLOR VISCO WELNESS so 7 anatomickými zónami od českého výrobcu Slumberland.