Prebuďte sa zo spánkovej opitosti!

U väčšiny ľudí stav spánkovej opitosti nastáva už pri prebudení počas noci. Väčšinou si také prebudenie ani nepamätáte. Pre okolie pôsobíte ako opití a zvyčajne ste zmätení. Čo sa ale s vami deje, keď tento stav zažívate aj ráno?

Prečo mám kľúče v chladničke?

Bežnú rannú únavu si zvyčajne pamätáte a preberie vás z nej už prvý dúšok kávy. Čo sa ale odohráva v prípade, že si nepamätáte vypnutie budíka alebo absolútne netušíte, ako ste sa ocitli v kúpeľni a ešte horšie nemáte zdanie, ako dlho tam už ste?

Vtipnou historkou o nájdení kľúčov v chladničke zrejme pobavíte svojich kolegov v práci, ale majte na pamäti, že ráno neprichádzate do styku len so zväzkom kľúčov!

Hrozí vám napríklad poranenie nožom (zabudnete, prečo ho držíte) či pádom zo schodov (zabudnete, kde stojíte). Nebezpečenstvá sú takmer identické ako pri problémoch s námesačnosťou.

Kedy vyhľadať pomoc?

Spánkovou opitosťou trpí približne každý siedmy človek. Ide o poruchu viazanú na non-REM fázu spánku, ktorá je najhlbšia. Vedci zistili, že postihuje častejšie pacientov s depresiami, úzkosťami alebo poruchou cirkadiánneho rytmu.

Tento stav s vysokou pravdepodobnosťou nemusíte riešiť, ak sa odohráva len párkrát do mesiaca a dezorientáciu pociťujete iba pár sekúnd po prebudení. Väčšinou sa budíte počas noci z úplne iných dôvodov. Spíte na nevhodnom vankúši? Máte preležaný matrac? Aj takéto príčiny vás dokážu počas spánku neraz prebudiť.

Vstávate s týmto pocitom pravidelne? Majte sa na pozore a vyhľadajte lekársku pomoc! Nemusí to pre vás byť len nepríjemné, tento syndróm je pre vás nebezpečný. Vyvarujte sa tak tragickým následkom!

Príznaky sú často podobné príznakom nespavosti:

  • Zmätenosť a dezorientácia
  • Strata pojmu o čase
  • Strata krátkodobej pamäte