Prebúdzate sa ospalí a bez energie? Zistite prečo!

Určite to poznáte. Ráno zvoní budík, ale vám sa za žiadnu cenu nechce z postele, aj keď ste práve tvrdo prespali celú noc. Keď už potom konečne vstanete, tak máte pocit, že stále ešte napoli spíte. Čím to je? A ako si v spánku naozaj oddýchnuť?

Základom je spánkový režim

Spať by ste mali chodiť každý deň v rovnaký čas. Ideálne osem až deväť hodín pred časom, kedy plánujete vstávať. Pred spaním venujte každý deň trochu času nejakému rituálu. Je jedno, či je to meditácie alebo čítanie knižky. Televíziu a počítač ale radšej vypnite, svietiace obrazovka večer neprospieva zraku.

Budík by vám mal tiež zvoniť každý deň v rovnakú hodinu. Ranné vstávanie vám uľahčia dva nastavené budíky. Po prvom zazvonení na chvíľu zatvorte oči, nechajte doznieť prerušený sen, natiahnite sa a pomaly vstaňte. Druhý nastavený budík vás potom už prebudí spoľahlivo a navyše vás večer zbaví obáv, že zaspíte.

Ako si usteliete, tak sa vyspíte

Veľký vplyv na kvalitu vášho spánku má to, na čom spíte. Presnejšie povedané, matrac a vankúš pod hlavou. Na príliš vysokom alebo naopak nízkom vankúši, respektíve na veľmi tvrdom alebo mäkkom matraci, sa vám nikdy nebude ani pohodlne ležať, ani spať. Telo si v noci potrebuje úplne oddýchnuť, v neprirodzenej polohe sa svaly nemôžu uvoľniť. Preto sa často budíte a neustále sa prevaľujete.

Pre zdravý spánok sú najvhodnejšie matrace z pamäťovej peny, ktoré sa perfektne prispôsobia tvaru vášho tela. Ideálnu oporu krčnej chrbtici potom poskytnú anatomické vankúše určené pre spanie na chrbte aj na boku.

Tipy na dobrú noc a ešte lepšie ráno

Čo robiť, keď naozaj nemôžete zaspať? Prinášame niekoľko tipov pre lepší spánok: 

  • Vyčistite si hlavu, uvoľnite sa dychovým cvičením a usporiadajte si myšlienky 
  • Pite bylinkové čaje, pre ľahké zaspávanie je najlepšia medovka 
  • Spálňu vymaľujte upokojujúcou farbou 
  • Do kúpeľa alebo aromalampy si nakvapkajte levanduľový olej 
  • Vyskúšajte takzvanú metódu paradoxnej intencie, kedy sa budete snažiť nezaspať a zaspávanie potom bude paradoxne ľahšie

Ani vydatný spánok vám ale nezaručí svieže vstávanie. Ráno by ste nemali vyskočiť z postele a hneď bežať do práce alebo do školy. Čím viac času si na vstávanie vyhradíte, tým viac energie získate.

Najlepší spôsob, ako sa skutočne prebudiť, je ranná rozcvička. Nemusí to byť zrovna nácvik na spartakiádu, stačí sa párkrát zhlboka nadýchnuť a skúsiť napríklad známe cvičenia Päť Tibeťanov. Základom dňa sú tiež výdatné raňajky. Neraňajkovať, to je to najhoršie, čo môžete pre svoj úspešný deň urobiť.