Spálňa v podkroví. Poznáte jej pre a proti?

Máte možnosť vybudovať si v podkroví ďalšie obytné priestory? Predtým ako sa pustíte do realizácie, premyslite si všetky pre a proti. Napríklad v spálni musíte počítať hneď s niekoľkými obmedzeniami.

Zažite romantiku pod hviezdami

Pozerať sa pri zaspávaní na padajúce meteority, pozorovať plávajúce maky... Tieto romantické zážitky môžete zažiť nie len pri spaní pod slnečníkom, ale taktiež v spálni svojho podkrovia. Ak máte v dome nevyužité podkrovie, zvážte, či by sa nedalo prestaviť - napríklad na spálňu. Má to hneď niekoľko výhod:

  • Ak je strecha kvalitná, nebudete musieť príliš investovať.
  • Budete izolovaní od domáceho ruchu a získate pokoj na spanie.
  • Zrezané steny, priznané trámy a strešné okná dokážu navodiť nie len pekné, ale aj originálne bývanie.

Pri výbere nábytku budete obmedzení

Predstava je to krásna, ale zvážte aj tieto nevýhody:

  • Do podkrovia obvykle vedú schody, ktoré neumožňujú bezbariérový vstup. Navyše vám pri chorobe môžu privodiť nemalé ťažkosti.
  • Aj keď máte strechu dostatočne izolovanú, počítajte s inštaláciou klimatizácie. Letné horúčavy sú často úmorné.
  • Pri nákupe a rozmiestňovaní nábytku budete limitovaní priestorom. Niektoré kusy si budete musieť nechať vyrobiť priamo na mieru, inokedy vám pomôže vhodné rozmiestnenie.

Nájdite dobré miesto pre posteľ

Aby sa vám v spálni dobre spalo a necítili ste sa stiesnene, počítajte s objemom aspoň 20 m3 pre jednu osobu, pre dve potom 30 m3. Už pri budovaní by ste mali vedieť, kam umiestníte posteľ a skrine. To sú najväčšie kusy nábytku, ktoré vám môžu spôsobiť problémy. Pre umiestnenie postele v podkroví platia tieto pravidlá:

  • Nemala by stáť pod strešným oknom. Jednak ho potrebujete denne obsluhovať, a jednak nie je dobré mať za hlavou prázdny priestor.
  • Kvôli pohodlnej manipulácií pri upratovaní by mala byť dostupná z oboch strán.
  • Čelo postele umiestnite tam, kde si môžete pohodlne sadnúť a nedotýkať sa pri tom zrezaného stropu. Nízke priestory citlivým jedincom navodzujú pocity úzkosti a stiesnenosti.

Jedinečný štýl dodá vašim podkrovným priestorom napr. kontinentálna posteľ Tropico Continental Classic, ktorú si zostavíte sami podľa vášho priania - môžete vyberať z 3 poťahových látok, niekoľkých druhov čiel aj spodných nožičiek. Zostavte si posteľ, ktorá skvelo doplní vašu spálňu v podkroví.