Spánkové dlhy splácajte včas

Aj napriek tomu, že každý z nás vie, ako dôležité je poriadne sa vyspať, nie každý túto zásadu dodržuje. Samozrejme niekedy sa nevyspíme zhodou okolností a ďalšiu noc svoj spánkový dlh splatíme, ale veľmi často sa stáva, že ľudia nie sú schopní usporiadať si svoj denní program.

Spánková deprivácia

Nedostatku spánku sa odborne hovorí spánková deprivácia a má mnoho neblahých účinkov. Ľudia, ktorí dlhodobo nemajú čas sa vyspať, upadajú postupne do letargie, majú problémy so sústredením a udržaním pozornosti, strácajú zmysel pre orientáciu, častejšie upadajú do depresií, niekedy sa dokonca môžu objaviť aj halucinácie či paranoja. Po fyzickej stránke môžeme pozorovať trasenie rúk alebo poruchy reči.

Spánková deprivácia býva používaná ako forma mučenia tajnými službami, totalitárnou políciou či teroristami. Sťažka ale môžeme pochopiť, že mnohí ľudia sa takto trápia dobrovoľne. Na základe vedeckých štúdií bolo dokázané, že po 17 hodinách bez spánku sa telo chová podobne, ako s 0,5 promile alkoholu v krvi. Ak prebdiete celú noc, doba reakcií na podnety sa zdvojnásobí a rýchlejšie sa tiež unavíte pri bežných činnostiach. Pri laboratórnych pokusoch na krysách bolo dokázané, že dva týždne bez spánku viedli k totálnemu vyčerpaniu a k následnej smrti. Najdlhšie zaznamenaný čas bez spánku strávil človek 264 hodín, čo je 11 dní. Bežný človek by mohol vydržať nespať maximálne 8-10 dní.

Dôležitosť spánkovej hygieny

Aj keď slávny americký vynálezca Thomas Alva Edison tvrdil, že spánok dlhší, než 5 hodín je luxus, pre väčšinu ľudí toto neplatí. Len málokto má dispozície k tomu, aby vydržal spať dlhodobo menej než 7 hodín denne. Pokiaľ sa jedná o nárazový spánkový dlh, je ľudský organizmus nastavený tak, že sa s ním vyrovná nasledujúcu noc s normálnym spánkom.

Pokiaľ je Vaša spánková hygiena nedostatočná, zahrávate sa s väčšou náchylnosťou k fyzickým aj psychickým ochoreniam. Dokonca sa špekuluje o tom, že nedostatok spánku má vplyv na vznik rakoviny. Je teda dôležité sa kvalitne vyspať a nájsť si na spánok dostatok času. Aby bol Váš spánok zdravý, je vhodné 3-4 hodiny pred spaním nejesť ťažké jedlá, nešportovať a nestresovať sa. Podľa výskumov, ktoré vykonal americký vedec Joshuy Gooley, neblaho ovplyvňuje kvalitu spánku aj vystavovanie umelému svetlu. A čo je najvhodnejšie pre kvalitný a zdravý spánok? Výborné účinky má vraj krátka prechádzka na čerstvom vzduchu.