Športovci spite, budete výkonnejší

Športujete a chcete byť rýchlejší, presnejší a výkonnejší? Potom si naordinujte regeneráciu vo forme pravidelného komfortného spánku. Zistili sme, prečo je pre športovca tak dôležitý.

Šport utužuje zdravie

O tom, ako je pre naše telo dôležité športovať, sa snáď ani nemusíme zmieňovať. Okrem toho, že pravidelný pohyb formuje postavu, zlepšuje kondíciu a imunitný systém, posilňuje srdce, cievy, znižuje cholesterol, vysoký tlak, cukrovku, predchádza vzniku obezity, a pod. tak pozitívne ovplyvňuje aj psychický stav. Pri zvýšenej aktivite dochádza k tvorbe endorfínu - hormónu šťastia, ktorý zlepšuje náladu, odstraňuje depresie a odháňa čierne myšlienky. Znižuje stres a napätie.

Keď spíme, telo stále pracuje

Pre to, aby šport mal naozaj tieto pozitívne účinky, je potrebné nechať telo poriadne oddýchnuť. Športovci majú na výber niekoľko možností - masáže, bazén, saunu, strečing, kúpele, zábaly, ale najspoľahlivejšou regeneráciou je vždy kvalitný a dostatočný spánok.

Aj keď sa môže zdať, že telo behom spánku oddychuje, opak je pravdou. Dochádza k veľmi dôležitej regenerácii organizmu - dáva sa do poriadku to, čo sa cez deň pokazilo. Napravujú sa drobné trhlinky svalov a úponov, usilovne pracuje taktiež nervová sústava. Preto je zdravý spánok pre športovcov veľmi dôležitý.

Niekto si na olympiádu berie maskotov, naši olympionici si viezli matrace

U vrcholových športovcov je dokonca spánok súčasťou tréningového plánu.Aby mohli podávať maximálne výkony, musia dostatočne a kvalitne spať. To by však českí olympionici v Riu určite nedosiahli, keby ležali na matracoch, ktoré im tam usporiadatelia prichystali. Našťastie to nemuseli ani skúšať, pretože šéf českej výpravy Martin Doktor včas zasiahol.

Keď v českom dome videl desaťcentimetrový molitan na lôžkach, konštatoval, že na tom naši športovci rozhodne spať nemôžu. Zostavil tím odborníkov a tí nechali vyrobiť matrace priamo pre športovcov. Do brazílskeho Ria sa tak vliezlo 130 zdravotných matracov vrátane predĺžených modelov pre dlhánov. A ako je vidieť, nie zbytočne - veď 8 medailí je veľký úspech! Dostatočný spánok ruka v ruke s dlhodobým tréningom sa našim borcom rozhodne oplatil.