Stačí vám menej spánku? Poďakujte svojim génom!

Čudujete sa ľuďom, ktorí niekedy dokážu prespať celý deň? Spíte v priemere štyri až šesť hodín denne a vôbec nie ste unavení? Potom možno patríte medzi percento ľudí s génom "Železnej lady", ktorý vám pomáha spať efektívnejšie.

Keď vám stačí päť hodín denne

Všeobecne rozšírený názor hovorí, že každý by mal spať aspoň osem hodín denne. Niektorým ľuďom ale mnohokrát stačí aj polovica, v práci alebo v škole im to pritom myslí rovnako dobre ako ostatným.

Na tento problém sa nedávno zamerali vedci z Pensylvánskej univerzity v experimente so stovkou párov dvojčiat. A na čo prišli?

  • Dvojča so zmutovaným génom BHLHE41 vždy vykazovalo lepšie výsledky v testoch pozornosti ako jeho súrodenec bez tohto génu, ktorý navyše pred tým spal o hodinu dlhšie.
  • Dvojčatá bez mutácie génu potom potrebovali o hodinu a pol spánku viac, aby deficit spôsobený v experimente dohnali.
  • Táto mutácia génu podľa vedcov nemení kvalitu spánku, ale má vplyv na vnútorné hodiny, a tak dáva telu signál, aby upadlo do hlbšieho spánku skôr, ako iným ľuďom.

Mutáciu génu BHLHE41 niektoré médiá začali prezývať gén Thatcher podľa bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, ktorej vraj stačili len štyri hodiny spánku denne.

Počúvajte svoje telo, je múdrejší než vy

Z vyššie popísaného experimentu vyplýva, že to, koľko spánku denne potrebujete, nezávisí na vašom rozhodnutí. Napriek tomu si niektorí ľudia myslia, že s potrebou spánku môžu úspešne bojovať a predĺžiť si deň podľa ľubovôle.

Ak vás neustále trápi únava, zlé sústredenie alebo bolesť hlavy, znamená to, že mutáciu spánkového génu nemáte. V tú chvíľu je na mieste ubrať z tempa a naordinovať si aspoň hodinu spánku navyše.