Trápia vás bolesti krčnej chrbtice? Raz a navždy sa ich zbavte

Viete, ktorú časť chrbtice najviac namáhate? Nie sú to bedrá, je to krk! V hornej časti nesie pomerne ťažkú ​​hlavu, s ktorou celý deň rôzne hýbe, v spodnej časti naráža na pohybovo veľmi obmedzenú hrudnú chrbticu. Navyše krčnú chrbticu súčasným životným štýlom stereotypne a nezdravo zaťažujeme, čím ju neustále preťažujeme.Nečudujme sa teda, že musíme pravidelne čeliť jej bolestiam. Ako ich eliminovať?

Čo sa za bolesťami krčnej chrbtice najčastejšie skrýva?

Najčastejšou príčinou bolesti krku je nefyziologické postavenie hlavy. Väčšinu dňa držíme hlavu buď vo zvýšenom záklonu (napr. počas rozhliadania sa na ulici, sledovania výkladu učiteľa pri tabuli) alebo v neprirodzenom predklone (napr. pri práci na počítači, mobile aj čítaní knižky).

Toto neprirodzené stavanie krčnej chrbtice preťažuje jednu skupinu svalov, zatiaľ čo iné svaly ochabujú, čo vedie k svalovej dysbalancii (nerovnováhe).

Devastujúca je pre krčnú chrbticu taktiež dlhodobo nevhodná poloha pri spánku, najmä na bruchu. V tejto polohe vytáčate hlavu na jednu stranu, aby ste mohli dýchať. Po zaspaní klesne svalové napätie, zalomíte hlavu a ráno sa prebudíte nielen s bolesťami krku, ale často aj hlavy. Vyhraté nemáte, ani keď spíte na chrbte alebo na boku, tu je veľmi dôležitý vankúš, ktorý by nemal byť príliš vysoký a končiť by mal nad ramenami.

K čomu to vedie?

Naše telo je pomerne tolerantné, pri súvislom preťažovaní krčnej chrbtice sa najskôr ozýva miernymi bolesťami v oblasti krku a ramien. Ak ich však ignorujeme a zmôžeme sa maximálne na rýchle pretiahnutie alebo masáž, problémy sa nenápadne prehlbujú a môžu viesť až k:

 • nemožnosti komfortného pohybu, napr. jedným smerom,
 • stuhnutiu krčnej chrbtice v jednej polohe,
 • bolesti lopatiek, ramien a horných končatín,
 • silným bolestiam hlavy,
 • závratom, nevoľnostiam,
 • blokáde alebo strnutiu krčnej chrbtice.

Ako s bolesťou krčnej chrbtice bojovať?

Postavte sa jej ešte skôr, než vás postihne. Prevencia je v podstate len jedna - pravidelné cvičenie. Aby bolo účinné, musíte sa mu venovať každý deň, ráno, večer, pokojne aj počas pracovnej doby.

Ako by ste mali cvičiť? Jednoducho, stačí pár základných cvikov. V prvom rade si osvojte východiskovú polohu, z ktorej budú všetky cviky vychádzať - vzpriamený sed na stoličke, ramená stiahnuté dolu, hlava vytiahnutá v osi chrbtice nahor.

 • 1. cvik: S výdychom hlavu ukláňajte striedavo na jednu a druhú stranu.
 • 2. cvik: S výdychom pomaly rotujte hlavou k jednej a druhej strane.
 • 3. cvik: Rukou uchopte hlavu na protiľahlom spánku a s nádychom tlačte proti hlave, hlavou proti ruke.
 • 4. cvik: Ruky položte na ramená tak, aby lakte trčali vpred a prsty mierili k lopatkám. S výdychom potom hlavu pomaly vysúvajte vo vodorovnej rovine vpred a s nádychom vzad.
 • 5. cvik: Prevádzajte polkruhy hlavou od jedného ramena k druhému a späť, vpredu aj vzadu, ale vždy zvlášť.

Ak vás už bolesti postihli a chcete sa ich zbaviť, zamerajte sa na fyzioterapiu. Pri nej je dôležité uvoľniť napätie preťažovaných mäkkých tkanív, pretiahnuť svaly, odstrániť blokády, relaxovať a následne posilniť oslabené svaly, ktoré zabezpečia optimálne držanie krku. Naučiť sa musíte tiež správne držať celé telo a to ako v bežnom tak v pracovnom živote. Chce to svoj čas, ale vďaka správnemu predĺženému držaniu chrbtice a harmonickému svalovému napätiu, sa bolesti raz a navždy zbavíte.