Trpíte nočným potením? Nepodceňujte ho!

Nejčastejšie príčiny potenia

Budíte sa ráno s mokrým vankúšom, fľakatou plachtou a pred odchodom do práce ste zrelí na sprchu? Prezradíme vám, čo za tým môže byť aj ako nočné potenie obmedziť na minimum.

Zdravý človek každú noc vypotí takmer liter vody. Počas horúcich letných nocí pokojne aj trojnásobok. A že ich tohtoročné prázdniny priniesli dosť. Čo býva najčastejšími príčinami nočného potenia?

 •        Prostredie a výbava postele

  Častou príčinou nočného potenia sú banality ako teplo v spálni, zbytočne hrubá perina alebo pyžamo z nevhodného materiálu. Potom stačí večer vyvetrať spálňu ideálne na 18 ° C, v lete vyzliecť perinu a spať len pod obliečkami a do postele sa pokojne vôbec neobliekať.
 •        Nevhodná strava a životospráva

  Ostré jedlá, nadmiera vyprážaného, tučného i slaného, chipsy aj čokolády, kofeín, alkohol, ... to všetko by ste mali obmedziť a nahradiť ovocím, zeleninou, rybami, strukovinami, bielym mäsom, vodou a čajom. A nezabudnite na pohyb. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že za problémom s potením stojí nadváha, teda prebytočný tuk, ktorý jednoducho zahrieva.
 •        Užívánie liekov

  Veľakrát sa potenie objaví s počiatkom užívania nových liekov. Môže ísť o hormonálne prípravky, antidepresíva, antidiabetiká, kortikoidy, kostikosteroidy. Určite tieto lieky sami nevysádzajte, upozornite na to svojho lekára, možno príde s návrhom vhodnejšie liečby.
 •       Psychické problémy

  Psychická nepohoda, stres i úzkostné stavy ovplyvňujú telo nielen cez deň, ale aj počas spánku. Môžu teda stáť aj za nadmerným potením. Pomôcť môže len vyriešenie príčiny psychických ťažkostí a veľa odpočinku.
 •      Ľahšie aj závažné ochorenia

  Vylúčili ste predchádzajúce štyri body? Pátrajte hlbšie a zapojte svojho lekára. Za nočným potením môže stáť rad ľahších aj veľmi vážnych chorôb ako hormonálne poruchy, napr. menopauza či poruchy funkcie štítnej žľazy, gastroezofágový reflux, ďalej potom infekčné ochorenia, tuberkulóza, HIV, rôzne abscesy či rakovina. Nadmerné potenie sprevádza tiež syndróm spánkovej apnoe.

Ako s nočným potením zatočiť?

Začnite v spálni. Znížte v nej teplotu, poriadne ju vetrajte, kúpte si ľahšiu perinu, posteľnú bielizeň, obliečky aj pyžamo vymeňte za bavlnené. Bavlna je veľmi priedušná a výborne saje pot.

Väčšinu nočného potu nasaje matrac. Myslite teda aj naňho. Matracový poťah ho síce chráni pred ďalšími nečistotami, ktoré pot obsahuje a ktorými sa živia roztoče, ale samotný matrac by mal byť dostatočne vzdušný, aby stihol počas dňa pot odvetrať. Medzi tie najpriedušnejšie patria matrace pružinové, ale aj penové alebo latexové. Pre dostatočné prúdenie vzduchu pod matracom je nevyhnutný latkový alebo lamelový rošt, žiadna nepriedušná pevná doska.

Pred spaním skúste pravidelne popíjať šalviový čaj, a ako sme spomínali už vyššie, dbajte na jedálniček, pozorujte vplyv nových liekov aj ďalšie príznaky sprevádzajúce psychické i fyzické ochorenia. Niekedy sa nočného potenia bez lekára bohužiaľ nezbavíte.