Vlhkosť a pleseň. S touto nerozlučnou dvojkou sa kamarátiť nechcete

Akonáhle sa vám v posteli začne držať vlhkosť, je isté, že sa čoskoro objaví aj pleseň. Jedna bez druhej nemôžu byť, vy si ich ale držte od tela.

Plesne hubovité mikroorganizmy , z ktorých niektoré môžu mať pozitívne účinky. Len si spomeňte napríklad na antibiotiká alebo syry hermelínového typu. To sú ale špeciálne druhy vyšľachtených plesní, ktoré sa nám len tak samovoľne neobjavia v posteli.

Ani v posteli sa ale plesne neobjavia bez predchádzajúceho varovania. Prvou známkou toho, že by ste s nimi čoskoro mohli mať problém, je vlhkosť v izbe a samotnom matraci. Ako ju spoznáte?

  • Merač vlhkosti vzduchu ukazuje hodnoty vyššie než 60 %.
  • Na oknách sa zráža voda.
  • Matrac charakteristicky zapácha.

Akonáhle sa u vás doma niektorý z príznakov objaví, začnite konať. Plesne totiž môžu spôsobiť alergické reakcie, astmu, kožné problémy a zápaly. Ešte lepšie je ale vzniku vlhkosti predchádzať.

6 tipov pre boj s vlhkosťou

Pre domov bez vlhkosti je najdôležitejší pravidelný prísun čerstvého vzduchu, ideálne chladného. Živnou pôdou plesní je totiž vlhko, teplo a stojatý vzduch.

1. Pravidelne vetrajte.

2. Merajte vlhkosť.

3. Umiestnite nábytok cca 5 cm od steny.

4. Nesušte doma prádlo.

5. Pravidelne otáčajte a čistite matrace.

6. Zaobstarajte si chránič matraca.

Plesniam sa vyhýbajte v celom dome, najmä ale v kuchyni, spáli a detskej izbe. V kuchyni totiž plesne uvoľňujú spóry do jedla, ktoré sa potom rýchlejšie kazí. V spálni trávime denne približne 8 hodín, preto sme vdychovaniu plesňových častíc vystavení dlhodobo. Deti sú potom voči plesniam najzraniteľnejšie.

Ako na starostlivosť o matrac

Každé ráno po prebudení odhrňte periny, otvorte okno dokorán a nechajte v miestnosti minimálne 10 minút cirkulovať vzduch. Matrac tak čiastočne zbavíte vlhkosti z uplynulej noci. Pravidelne perte poťah matraca alebo jeho chránič.

Matrace tiež raz za čas otočte a v letnej horúčave a zimných mrazoch ich nechajte po celý deň vonku. Dôkladne sa prevetrajú a plesne nebudú mať šancu.