Volíme správnu tvrdosť matraca

Mäkký alebo tvrdý? Prvá z otázok, ktorá nás napadne pri výbere nového matraca. Pre koho sú vôbec určené mäkšie a pre koho tvrdšie matrace? Poradíme vám.

Všeobecne platí, že mäkší matrac vyhovuje skôr ženám a tvrdší naopak pánom. Čo však ocení náš chrbát? A viete, že existuje dokonca päť stupňov tvrdosti? Tieto a mnoho ďalších praktických informácií, ktoré by ste mali pri výbere matraca zohľadniť, nájdete v následujúcom článku.

Rôzne stupne tvrdosti matraca

Výrobcovia matracov dodávajú na trh matrace s rôznymi stupňami tvrdosti. Najčastejšie sa stretávame so škálou končiacou pri piatom stupni.

  • Prvý stupeň charakterizuje veľmi mäkký matrac, ktorý však odborníci často označujú za ortopedicky nevhodný.
  • Druhý stupeň sa vyznačuje vysokou elasticitou a je vhodný predovšetkým pre deti alebo osoby s nižšou váhou. Príliš mäkký matrac je totiž náchylnejší k preležaniu a strate svojich špecifických vlastností.
  • Tretí stupeň je akýmsi priemerom a často býva kompatibilný s požiadavkami všetkých váhových kategórií.
  • Štvrtý stupeň tvrdosti je vhodný hlavne pre osoby s vyššou hmotnosťou alebo pre tých, ktorí jednoducho preferujú tvrdší spánkový podklad.
  • Piaty stupeň predstavuje extrémne tvrdý matrac, ktorý by mal byť ideálne doplnený o mäkkú matracovú podložku.


Náš tip: Ak vás trápia problémy s pohybovým aparátom, poobzerajte sa po ortopedických matracoch s vyšším stupňom tvrdosti.Matrace dvojakej tvrdosti

Pri výbere nového matraca môžete naraziť na výrobky vyznačujúce sa „dvojakou tvrdosťou“. Tieto matrace majú rôzny stupeň tvrdosti na každej strane a sú preto vhodné pre partnerov s rozdielnymi preferenciami. Je nutné podotknúť, že vyšší stupeň tvrdosti nie je zárukou dlhšej životnosti ani vyššej hmotnosti matraca. Váš výber by preto mal podliehať iným faktorom. Matrac si ideálne odskúšajte, prípadne sa u svojho predajcu informujte, či sa na výrobok vzťahuje klasická záruka a vy ho teda môžete v prípade nespokojnosti vrátiť.