Vyskúšajte uspávanie detí rituálom alebo Estivillovou metódou

Je jedenásť večer, všetci už ste unavení, ale vaše dieťa stále plače a nechce ísť spať. Máte pocit, že ste skúsili snáď všetko a už neviete, z kadiaľ kam. Takúto situáciu občas zažije každý rodič. Pre niektoré deti je ale odmietanie spánku každodennou večernou rutinou. Ako správne postupovať pri uspávaní detí?

Dieťa potrebuje na spanie pohodlie a pokoj

Dieťa na spanie ukladajte nakŕmené a prebalené. Zaistite taktiež, aby v miestnosti bolo ticho, tma a príjemná teplota. Dôležité je, aby dieťa spalo v postieľke a na vhodnom matraci.Detské matrace výrobcovia prispôsobujú váhe bábätiek, preto nie sú pre dieťa príliš mäkké ani tvrdé.

Do postieľky môžete svojmu dieťaťu umiestniť plyšového kamaráta, ktorý mu bude robiť spoločnosť po celú noc.

Opakujte rituály

Aby vaše dieťa vedelo, že každý večer sa chodí spať, robte pred spaním vždy to isté. Len tak si zvykne na pevný denný poriadok, ktorý potrebujú predovšetkým pracujúci rodičia. 

  • Je jedno, či dieťa okúpete a prečítate mu rozprávku alebo si s ním pohráte a zaspievate uspávanku
  • Poradie jednotlivých úkonov však musí zostať vždy rovnaké
  • Nakoniec dieťaťu oznámte dobrú noc, zhasnite a odíďte. 
  • Ak dieťa začne plakať, počkajte asi päť minút. Potom na neho prípadne potichu pohovorte a pohlaďte ho, ale nevyťahujte ho z postieľky a nerozsvecujte.

Vyskúšajte Estivillovu metódu

Niektoré deti sú neústupné, s odchodom mamičky alebo otecka z miestnosti sa jednoducho nehodlajú zmieriť. Na rodičov takýchto detí vo svojej knihe Detská nespavosť myslel Eduard Estivill. Jeho metóda je určená pre deti od pol roka a spočíva v systematickom pláne opúšťaní miestnosti.

V praxi to vyzerá tak, že každý deň sa o niečo predlžujú intervaly, po ktorých idete dieťa utíšiť . Metóda je veľmi účinná, pokiaľ ju dodržiavate presne. Dieťa časom začne spať samo. Hlavne nestrácajte trpezlivosť!