Vyspite sa počas chrápania

Každú noc nemôžete zaspať, budíte sa kvôli hlasitému chrápaniu svojho partnera alebo sa naopak sťažuje partner na vaše chrápanie? Mnoho párov rieši situáciu veľmi smutne. Prestanú zdieľať spoločnú posteľ, čo značne ohrozuje ich vzťah! Nepríjemnú situáciu môžete riešiť lepšie. Poradíme vám, ako pokojne a spokojne spať vedľa seba na veky vekov.

Jedna postel, jedno telo, jedna duša

Manželská posteľ neslúži iba k milostnému aktu. Pár sa v nej v tichosti objíma alebo sa s obľubou rozpráva. Vedeli ste, že pri telesnom dotyku sa vyplavuje hormon lásky oxytocín? Radcovia vzťahov a psychológovia tvrdia, že niekoľko objatí počas dňa zlepší a utuží partnerský vzťah.

Vyspíte sa kvalitne jedine sami a v inej miestnosti? Ak vyhovujú oddelené postele obom partnerom, tak je aj táto možnosť úplne v poriadku. Aj napriek tomu sa neokrádajte o spoločné chvíľky v jednej posteli. Pritúľte sa aspoň na malú chvíľu, než sa vydáte skutočne spať. Chrápanie ale dokáže bohužiaľ zmariť partnerovo pokojné spanie a dochádza tak veľmi často k zmieňovanému problému oddelených postelí.

"Nechrápači", vyskúšajte!

  • Predbehnite

Vydobyte si právo "prvého spáča"! Dohodnite sa s partnerom, že si spolu ľahnete do postele a partner vydrží, než sa vám podarí zaspať. Môže si v posteli krátiť čas napríklad čítaním knihy a vy v tichosti a spokojnosti zaspávať.

  • Stuple do uší

Stará, dobrá, známa klasika.Právom spomenutá! Mnohým sa osvedčila a pomohla vyriešiť problém bezesnných nocí.

  • Pretočte

Človek obvykle najviac chrápe v polohe na chrbte, kedy se mu úplne uvolnia dýchacie cesty. Podoberte partnera pod ramenom a pretočte na bok, chrápanie by malo ustať alebo aspoň ubrať na hlasitosti.

Chrápači, riešte!

  • Zmeňte životný štýl!

Fajčíte? Ste obézni? Pijete alkohol? Nezdravý životný štýl je obvyklý dôsledok chrápania. Silnejší krk zmenší objemový priestor dýchacej trubice a vzduch sa potom ťažšie dostáva von. Pri fajčiarskych oslabených pľúcach je to velmi podobné. Zdravší životný štýl by ste mali dodržovať nielen kvôli chrápaniu!

  • Upratujte!

Utieranie prachu, častejšia výmena ložného prádla, zmývanie podlahy či vysávanie kobercov. Všetky časti bežného upratovania sú pre zamedzenie chrápania veľmi dôležité! Mikroorganizmy a škodlivé alergény nútia chrápajúceho pomáhať si otvorenými ústami, pretože dochádza k upchávaniu horných dýchacích ciest.

Upratujte svoje hniezdočko lásky každý deň pred spaním a pozorujte, či sa situácia po nejakej dobe nezlepší.

  • Starajte sa o seba!

Chrápánie nastáva kvôli problémom horných dýchacích ciest. Snažte sa ich udržať dostatočne široké. Výrazne môžete situáciu ovplyvniť a vyriešiť pomocou výplachu nosu slanou vodou. Zbaví vás nielen chrápánia, ale aj nádchy a výrazne zlepší chuť a čuch. Ďalšou pomocnou metódou môže byť horúca sprcha a inhalácia soli.