8 liečivých bylín, ktoré vám pomôžu s problematickým spánkom

Problémy so spánkom zažijú v živote skoro všetci. Po pár prebdených nociach ale nie je potreba bežať do lekárne, prehĺtať prášky a vystavovať sa nebezpečenstvu závislosti na nich. Občas sa stačí zbaviť stresu, iného zdravotného problému alebo sa len uvoľniť a najmocnejším pomocníkom je v takýchto prípadoch príroda. Vyskúšajte účinky týchto liečivých bylín.

Harmanček pravý

Má mnoho blahodárnych účinkov - antistresové, hojivé aj protizápalové. Nájdete ho v kozmetike, esenciálnych olejoch alebo čajových zmesiach. A práve harmančekový čaj prospieva spánku najviac.

Hluchavka biela

Pri problémoch s nespavosťou a nervozitou pomáha čaj z hluchavky. Má veľmi príjemnú vôňu i chuť, nemusíte sa ho báť uvariť i deťom. Navyše sa pýši protizápalovými, detoxikačnými a močopudnými účinkami. Keď si z hluchavky pripravíte odvar, pomôže zahojiť poranenú kožu.

Levanduľa lekárska

.Fialové kvety levandule sú prospešné v mnohých smeroch. Majú utišujúce a relaxačné účinky, olej z nich sa využíva na relaxáciu, aromaterapiu aj k masážam, levanduľový čaj podporuje spánok a upokojenie.

TIP: Na leto si zasaďte levanduľu za okno a zo spánku vás nebudú rušiť ani otravné komáre, ktoré jej aróma odpudzuje.

Kozlík lekársky

Kozlík sa už od nepamäti používa v boji proti stresu, úzkosti, podráždenosti, búšeniu srdca, migrénam, epilepsii, nervovým ťažkostiam, žalúdočným ťažkostiam a nespavosti. Má sedatívne účinky. Vyhnúť by sa mu mali deti, tehotné a dojčiace ženy.

Materina dúška obecná

univerzálne liečebné využitie. Materinodúškový olej v kúpeli alebo aromalampe dokáže zdvihnúť pochmúrnu náladu. Čaj vie upokojiť, navodiť pohodu, podporiť vykašliavanie a bojovať proti zápalom. Tíši kŕče a podporuje pokojný spánok. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám.

Medovka lekárska

Po citrónoch voňajúca bylinka sa tradične užíva pri liečbe úzkostných stavov, nespavosti, bolestiach hlavy i žalúdočných nevoľnostiach. Uvoľňuje napätie, navodzuje lepšiu náladu, tíši bolesť, účinkuje pri migrénach, neurologických problémoch, tehotenských nevoľnostiach aj menštruačných kŕčoch.

Mučenka opletavá

Ľahko sedatívna, protikŕčová, celkovo upokojujúca a navodzujúca spánok. Taká je mučenka. Užíva sa pri búšení srdca, hystérii, podráždenosti a úzkosti. Ale pozor, keď to s ňou preženiete, môže navodiť halucinogénne stavy. Neponúkajte ju deťom ani tehotným či dojčiacim ženám.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník je považovaný za prírodné antidepresívum. Zmierňuje depresiu, úzkosť a navodzuje dobrú náladu, zmierňuje melanchóliu a zabraňuje nespavosti. Pomáha pri prejavoch predmenštruačného syndrómu. Jánov olej vyrábaný maceráciou ľubovníka lieči rany, popáleniny, ekzémy a zápaly pokožky.