Študenti, spánok je pre skúškové rozhodujúci!

Okrem nadobudnutých vedomostí hrajú u skúšky dôležitú úlohu aj ďalšie faktory a únava je práve jedným z nich! Učíte sa na poslednú chvíľu a nestíhate? Okrádať sa o spánok nie je najšťastnejšie riešenie! Ako problému zabrániť sme pre vás spísali v niekoľkých bodoch.

Mnoho z vás si vytvorilo zlý návyk. Litre kávy, energetických nápojov a učenie až do ranných hodín, niektorí sa pred skúškou dokonca "zaobídu" bez spánku úplne.

Ako sa neokradnúť o spánok počas skúškového?

1. Spíšte si na papier osnovu, podľa ktorej sa budete učiť a rozvrhnite optimálne do všetkých dní pred skúškou. Harmonogram sa snažte prísne dodržiavať!

Náš tip: Začnite na úvod ťažšou látkou. Na začiatku ste ešte plní energie a učivo spracujete ľahšie než v priebehu bifľovania.  

2. Čokoládu, kávu alebo inú pochutinu si cez deň samozrejme doprajte. Popoludní a k večeru sa im však vyhýbajte! Nadopovaní cukrom alebo kofeínom si so spánkom ruku určite nepodáte.

3. Predsa len ste učenie pretiahli do neskorých hodín, aby ste dodržali študijný plán? Nevadí, ale rozhodne si spánok neskracujte! Prečo? V spánku sa mozog vysporiadava s nazbieranými informáciami, triedi ich a ukladá do pamäte. Doprajte si minimálne 6 hodín spánku!

Únava by pre vás bola ďalší deň veľkým nepriateľom. Čoskoro by sa dostavil pocit malátnosti a učenie by bolo oveľa pomalšie a ťažšie.  

4. Neučte sa na posteli! Môže vám neskôr robiť problém v nej zaspať. Sadnite si k stolu, na pohovku alebo na iné miesto, kde sa vám bude dobre učiť a nič vás nebude rušiť.

Náš tip: Skvelým spoločníkom vám môže byť anatomický vankúš, ktorý vytvorí optimálnu oporu chrbtice počas spánku aj počas učenia. Eliminujete tak prípadné bolesti a pocit rozlámanosti.

5. Pred spánkom relaxujte! Minimálne 30 minút si pred zaspaním doprajte oddych. Meditujte, počúvajte hudbu alebo čokoľvek iné, čo dokáže upokojiť a unaviť vašu myseľ. Bude sa vám príjemne zaspávať a prebudenie do ďalšieho dňa bude pozitívnejšie!