Vyberáme polohovateľný rošt

Poznáte to - chcete si v posteli čítať, navrstvíte si pod chrbát vankúše, ale po pár minútach sa znovu zosuniete tak, že vás všetko tlačí a bolí. Klasické rošty proste nie sú pre dlhé hodiny nad knižkou či pri notebooku stavané. Je teda čas vybrať rošt, ktorý sa dá pohodlne polohovať.

Výhodou polohovateľných roštov je okrem pohodlia aj istota zdravého spánku a zdravého leňošenia. Z postele už nebudete po dlhom ležaní vstávať polámaní a unavení.

Nevýhodou je vyššia cena. Vzhľadom k životnosti roštov, ktorá sa dá počítať aj na desiatky rokov, sa však vyššie náklady časom bezpečne vrátia v podobe zdravého chrbta. U elektrických polohovacích roštov je ešte potrebné myslieť na nutnosť zapojenia do zásuvky.

Je lepší mechanický alebo elektrický rošt?

Pred nákupom polohovateľného roštu je dobré zamyslieť sa nad jeho účelom. Pokiaľ si chcete v posteli pohodlne čítať či pracovať na počítači, stačí vám rošt s mechanickým polohovaním chrbtovej časti.
Ak ale rošt vyberáte osobe dlhodobo pripútanej na lôžko, ideálny je kompletne polohovateľný elektrický rošt.

Mechanické polohovateľné rošty

  • nižšia cena než elektrické
  • nutnosť ručnej manipulácie
  • obvykle menej možností polohovania

Elektrické polohovateľné rošty

  • vyššia cena než mechanické
  • pohodlné ovládanie z postele
  • nutnosť zapojenia do zásuvky
  • dokonale prispôsobiteľné

A prečo je to vlastne tak zdravé?

Zdravotné účinky polohovateľných roštov môžeme rozdeliť do dvoch skupín podľa toho, na ktorú časť tela pôsobia.

Chrbtová časť

Pri správnom nastavení roštov je chrbát v prirodzenej rovnej polohe a krčná chrbtica nie je vystavená nezdravému skrčeniu.

Rovnako tak sa zbytočne nekrčíme v bedrovej časti. Pokiaľ má niekto problémy s chrbticou, z čiastočného sedu sa mu bude určite aj ľahšie vstávať.

Rovná chrbtica naviac prispieva k plnšiemu, teda zdravšiemu dychu. Pri nádche alebo nachladení nám vzpriamenejšia poloha pomôže uvoľniť nos a dýchacie cesty.

Časť pod nohami

Možnosť nadvihnutia spodnej časti roštu ocenia predovšetkým ľudia, ktorí trávia väčšinu dňa v stoji. Dlhé státie (ale ani sedenie) nie je pre dolné končatiny zdravé. Okrem pravidelného cvičenia im tiež prospieva práve zvýšená poloha pri odpočinku alebo spánku.

Unavené nohy sa odkrvia, a svaly sa tak môžu lepšie regenerovať. Zlepší sa aj celková cirkulácia krvi, dvíhanie nôh je účinná prevencia cievnych problémov, predovšetkým trombóz.

Polohovateľný rošt je teda zvlášť vhodný pre seniorov, a to nielen kvôli pohodlnému ovládaniu a ľahšiemu vstávaniu a líhaniu, ale aj pre prípad choroby, kde rošt uľahčuje prácu ošetrujúcej osobe.

Investovať do polohovateľného roštu sa však vyplatí všetkým, ktorí trávia veľa času v posteli – či už zo zdravotných dôvodov, alebo dobrovoľne.

Ponuku polohovateľných roštov si môžete prezrieť tu.

Prečítajte si tiež: