Zoznámte sa s chronickým únavovým syndrómom. Môže prepadnúť aj vás!

spánek

Čo je Chronický únavový syndróm

Každý z nás z času na čas podlieha únave. Ide o bežnú reakciu organizmu na fyzickú alebo psychickú záťaž. O sily nás oberá stres, neustále sa zvyšujúce nároky v práci, starostlivosť o domácnosť a rodinu, apod. Telo si pocitom únavy žiada o prestávku na načerpanie síl. Ak budeme tieto signály dlhodobo ignorovať, môžeme si privodiť  poriadny problém. Potom už bude stačiť len veľmi málo, napríklad ľahká infekcia, a k zotaveniu nepostačí víkend ani mesiac péenky. Únava sa vás bude držať ako kliešť.

Ako dlho musí silná únava trvať, aby sme ju mohli začať nazývať chronickou? Aspoň 6 mesiacov. Problém s liečbou, poťažmo samotnou diagnózou je ten, že všetky lekárske vyšetrenia nepreukážu žiadne telesné ochorenia. Na rad by malo prísť odporúčanie na psychiatriu. CFS (chronický únavový syndróm) totiž vychádza z psychickej poruchy, stotožňujeme ho s neurotickou poruchou neurasténia.

Príznaky a príčiny CFS

Odborníci študujúci symptómy sprevádzajúce CFS vypozorovali príznaky, ktoré chorobu sprevádzajú. Sú nimi:

  • zvýšená teplota
  • bolesť v krku
  • zväčšenie a citlivosť lymfatických uzlín
  • bolesti svalov, kĺbov a hlavy
  • poruchy spánku
  • svetloplachosť
  • neuropsychologické ťažkosti ako zábudlivosť, zmätenosť, nesústredenosť
  • náhly začiatok problému

Problém nastáva s hľadaním príčin, ktoré syndróm vyvolávajú. Doteraz vlastne nie sú s istotou známe. CFS pravdepodobne vyvolávajú opakované virózy, životné krízy alebo záťažový životný štýl. Niektorí špecialisti sa prikláňajú k názoru, že je za ním zlyhanie imunity. S istotou vieme len to, že sa choroba objaví z ničoho nič a prepukne v priebehu niekoľkých hodín.

Prevencia a liečba únavového syndrómu

Vzhľadom k nejasnosti hlavné príčiny vzniku ochorenia je jediným spôsobom liečby telesných prejavov liečba symptomatická. Pozornosť je potrebné zamerať na najzávažnejšie prejavy a tie sa snažiť zmierniť. Bolesť zmiernia analgetiká, zápal potlačia antibiotiká, alergiu antihistaminiká, únavu povzbudia lieky zvyšujúce energiu, veľakrát to nepôjde bez liekov na spanie či antidepresív.

Chronickou únavou najčastejšie trpia ženy v strednom veku, čo je vysvetľované vyšším vyťažením v práci a potom starostlivosťou o rodinu a domácnosť. Predovšetkým ženy by sa teda mali naučiť zvoľniť životné teplo, pravidelne odpočívať, venovať sa koníčkom, cvičiť a osvojiť si pozitívne myslenie. Vhodné je nastaviť pravidelný spánkový režim, nespať cez deň a vyhýbať sa kofeínu.

Pýtate sa, či je teda možné únavový syndróm vyliečiť? Áno, musí byť ale podchytený včas a pacient musí byť ochotný sa psychicky upokojiť a zmeniť svoj životný štýl